yanıtlıyor: Belediyede çalışan işçiler doğrudan memur olabilir mi?

Belediye Başkanlığı bünyesinde işçi statüsünde edilmekte olanların doğrudan Devlet memurluğuna atanması mümkün mü? merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor

Giriş Tarihi: 26.6.2019 10:27
Sabah Memurlar yanıtlıyor: Belediyede çalışan işçiler doğrudan memur olabilir mi?

Cevap: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50'nci maddesinin birinci fıkrasında, Devlet kamu hizmeti ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların açılacak Devlet memurluğu sınavlarına girmeleri ve sınavı kazanmalarının şart olduğu? "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te ise kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak çalışmak isteyenlerin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) (B) grubu kadrolar için yapılacak oturumlara katılmak zorunda oldukları hükme bağlanmıştır.

Mezkur Yönetmelik gereği memur alımlarında kayırmacılığın önüne geçilebilmesi ve objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla uygulanan bu sistemde, Devlet memuru olmak isteyen adayların işe yerleştirilmeleri? adayların Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girmelerini müteakip, ÖSYM Başkanlığınca KPSS Tercih Kılavuzu ile ilan edilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro ve pozisyonlara başvurmaları halinde, KPSS puanları, kurum ve unvan tercihleri ile KPSS Tercih Kılavuzu'nda belirtilen nitelikler dikkate alınarak bilgisayar ortamında yapılmakta olup, adayların yerleştirilmelerinde başka bir niteliğe göre ayrım yapılması söz konusu değildir.

Diğer taraftan, mezkur Yönetmeliğin Beşinci Bölümünde? il özel idareleri, belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşların, atama yapacakları boş kadrolar için başvuran adayları KPSS başarı puanlarına göre sıralayarak en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı yazılı veya sözlü sınava almak suretiyle personel alımı yapmasına imkan verilmiş olup? bu yöntemin uygulanabilmesi için yine Yönetmeliğin 27/C maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 14 Kasım 2017 tarihli ve 30240 sayılı Resmi Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, Belediye Başkanlığı bünyesinde işçi olarak istihdam edilenlerin memur kadrolarına doğrudan atanması söz konusu olmadığından, merkezi yerleştirme için ÖSYM Başkanlığınca ilan edilecek tercih kılavuzlarında, Belediye Başkanlığınızın gerçekleştireceği sınavlar ve diğer kurumsal yerleştirmeler için Başkanlığımız internet? adresinde de yayımlanan kamu personel alım ilanlarında belirtilen prosedüre göre başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Resmi Gazete'de yayımlanan Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

Bu bağlamda, mahalli idarelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığından atama izni aldığı kadrolar için hazırlayacağı sınav ilanını, genel ve yerel yayın yapan gazetelerin yanı sıra kendi internet adresi ile Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün internet? adreslerinde yayımlamak ve atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı yazılı veya sözlü sınava almak suretiyle personel alımı yapması mümkün olacaktır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, Belediye Başkanlığı bünyesinde işçi olarak istihdam edilenlerin memur kadrolarına doğrudan atanması söz konusu olmadığından, merkezi yerleştirme için ÖSYM Başkanlığınca ilan edilecek tercih kılavuzlarında, Belediye Başkanlığının gerçekleştireceği sınavlar ve diğer kurumsal yerleştirmeler için kamu personel alım ilanlarında belirtilen prosedüre göre başvuruda bulunulması gerekmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar yanıtlıyor: Belediyede çalışan işçiler doğrudan memur olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN