Sabah memurlar: 'ye giren memur adayları dikkat!

merkezi yerleştirme döneminde 7111-Son 5 Yıl İçerisinde KPDS/ En Az C Seviyesinde İngilizce Bilmek." özel koşulunun arandığı kadro ve pozisyonlara YDS yerine sonuç belgesi ibraz edilebilir mi? YÖKDİL ile YDS'nin eşdeğer olması mümkün mü? Sabah Memurlar açıklıyor

Giriş Tarihi: 20.3.2020 15:45 Güncelleme Tarihi: 20.3.2020 15:48 ABONE OL
Sabah memurlar: KPSS'ye giren memur adayları dikkat!

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve bu sınav sonucu esas alınarak yapılan merkezi yerleştirmelere ilişkin işlemler, 3/5/2002 tarihli ve 24744 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre yürütülmekte olup; Yönetmeliğin 20'nci maddesinin birinci fıkrasında; "Kamu kurum ve kuruluşları tarafından, açıktan atama yapacakları (B) grubu kadrolar için ilgili mevzuatı uyarınca yetkili makamlardan izin alındıktan sonra, bu kadroların koşullarının belirlenmesi amacıyla; yüksek öğretim kurumları ile yüksek öğretim üst kuruluşları, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına; bunların dışında kalan diğer kamu kurum ve kuruluşları ..... başvurur." hükmüne yer verilmiştir.

Aynı maddenin dördüncü fıkrasında ise, Devlet Personel Başkanlığının bu bildirimleri, Nitelik-Kod Kılavuzunda yer alan hususlara uygunluk açısından inceleyerek sonucu manyetik ortamda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına bildireceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, KPSS Tercih Kılavuzunda ilan edilen kadro ve pozisyonlar ile bunlar için aranılan nitelikler, ilgili kurum ve kuruluşların ihtiyaçları ve yürürlükteki mevzuatları Nitelik-Kod Kılavuzu'nda belirtilen nitelikler çerçevesinde kurumlar tarafından belirlenmekte ve ÖSYM Başkanlığınca, mezkur Yönetmeliğin 22 nci maddesi gereği hazırlanan Tercih Kılavuzu aracılığıyla ilan edilmektedir.

Diğer taraftan, ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının diğer yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği, 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 7 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan "Başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile Başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir..." hükmü uyarınca ilgili Başkanlık tarafından belirlenmekte ve yabancı dil eşdeğerlik tablosuna güncel haliyle KPSS tercih kılavuzlarında da yer verilmekte olup; 2018/2 Tercih Kılavuzu'nda yer alan yabancı dil sınavı denklik tablosunda YDS'nin ÜDS, TOEFL IBT, PBT, CAE, CPE sınavları ile eşdeğerliği düzenlenmekle birlikte Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) ile eşdeğerliğine ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadığı görülmektedir.

Bu itibarla, "7111-Son 5 Yıl İçerisinde KPDS/YDS En Az C Seviyesinde İngilizce Bilmek." özel koşulunun YÖKDİL sonuç belgesi ibrazı ile sağlanmasının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

SON DAKİKA HABERİ: MİLYONLARCA ÇALIŞAN CORONAVİRÜS SONRASI MERAK EDİYOR! YILLIK İZİN HAKLARI... Son dakika haberi: Coronavirüs nedeniyle milyonları ilgilendiren esnek çalışma taslağı ilk kez Sabah Memurlar'da!

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah memurlar: KPSS'ye giren memur adayları dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA