Sabah memurlar: ve üzeri çalışanlar dikkat!

ve üzerinde olan veya kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sokağa çıkmaları kısıtlandığından bu kriterleri bulunduran çalışanların durumu nedir? Sabah Memurlar cevaplıyor

Giriş Tarihi: 30.6.2020 16:54 Son Güncelleme: 30.6.2020 16:57 ABONE OL
Sabah memurlar: 65 yaş ve üzeri çalışanlar dikkat!

Soru: 65 yaş ve üzerinde olan veya kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sokağa çıkmaları kısıtlandığından bu kriterleri bulunduran çalışanların durumu nedir? Bu konuda yol gösterir misiniz. Teşekkürler.

Cevap: Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan çalışanların iş yerine gelmesi mümkün olmayacaktır. Bu durum için zorlayıcı nedene ilişkin yukarıdaki açıklamalarımız geçerli olacaktır, işçiye zorlayıcı nedenin devam ettiği 1 haftalık süre boyunca yarım ücret ödenmelidir.

Zorlayıcı nedenin 1 haftadan fazla sürmesi halinde işveren;

i) İş akdini kıdem tazminatı ödemek suretiyle derhal feshedebilir veya

ii) ücret ödeme zorunluluğu bulunmaksızın iş sözleşmesini askıya alabilir ve zorlayıcı sebep devam ettiği sürece derhal fesih hakkını saklı tutar. Zorlayıcı neden ortadan kalktığında ise işçi eskisi gibi iş yerinde çalışmak, işveren de işçiyi çalıştırmak zorundadır. Ancak işverenin böyle bir hakkı var ise de, özellikle fesih işlemini uygulamadan önce uzaktan çalışma olanağı olan işçilerin (beyaz yaka, mavi yaka) uzaktan çalıştırılması, ücretli izin, idari izin, kısa çalışma uygulaması ve işçinin onayı alınarak ücretsiz izin kullandırılması önerilerinin değerlendirilmesi olası uyuşmazlıkta işveren lehine değerlendirilecektir.

Son dakika haberleri | Sendikalar masadan neden kaçıyorlar? Kıdem tazminatında asıl sorun nedir? Yeni sistemin avantajları... Emekliye ikramiye ve intibak zammı! SSK ve Bağkur emekli ödemeleri ne kadar olacak?

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah memurlar: 65 yaş ve üzeri çalışanlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA