dikkat eşinizin şirketi başınızı yakmasın!

Devlet memurlarının kendi adlarına ticaret yapmaları ya da iş yeri açmalarının önünde engeller var. Peki çocuklarına ya da eşine ait şirketlerle ilgili sınırlar neler? Sabah Gazetesi Yazar Faruk Erdem bu soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 6.12.2018 14:21 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 16:35
Memurlar dikkat eşinizin şirketi başınızı yakmasın!

İşte bu soruların cevabı şöyle:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinde ;

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz" hükmü yer almaktadır. Söz konusu kanun hükmünü incelediğinizde ;memurların ticari vekillik yapamayacağı açıkça düzenlenmiştir.

Diğer taraftan; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda "Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller" içinde "Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak," hükmüne yer verilmiş olup; Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmanın yaptırımı, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası olarak belirlenmiştir.

Diğer taraftan; 11/01/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun "Ticari vekil" başlıklı 551 inci maddesinde; "Ticari vekil, bir ticari işletme sahibinin, kendisine ticari temsilcilik yetkisi vermeksizin, işletmesini yönetmek veya işletmesinin bazı işlerini yürütmek için yetkilendirdiği kişidir. Bu yetki, işletmenin alışılmış bütün işlemlerini kapsar. Ancak, ticari vekil açıkça yetkili kılınmadıkça, ödünç olarak para veya benzerlerini alamaz, kambiyo taahhüdünde bulunamaz, dava açamaz ve açılmış davayı takip edemez" hükmü yer almaktadır.

SONUÇ:

Vekaletname ile işleri yürütmek ticari vekil kapsamına giriyor! Bu itibarla; Devlet memurlarının eşlerine ve çocuklarına ait şirketlerin işlemlerini takip etmek amacıyla Noterden vekaletname alarak işlemleriyle ilgili olarak vekil tayin edilmesi mümkün değil, Bu gibi olanlar ticari vekil gibi değerlendiriliyor. Haklarında 657 sayılı Kanunda yer alan disiplin cezası verilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurlar dikkat eşinizin şirketi başınızı yakmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN