Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbar: “Cehaletin Korkusu Kadın”

Giriş Tarihi: 9.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
İbar: “Cehaletin Korkusu Kadın”
Barosu Kadın Hakları Komisyonu Erdemli İlçe Temsilcisi Avukat Selma İbar, kadına yönelik şiddetin durmasını ve her türlü ayrımcılığın kaldırılmasını istedi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan İbar, cehaletin korkusunun kadın olduğunu ifade ederek, “Cehalet kadından korkuyor, çünkü kadın çocuğuna, dolayısıyla gelecek nesillere öğretendir” dedi.
Yoksulluğun, eşitsizlik ve sosyal adaletsizliğin kadınları erkeklerden daha çok etkilediğini anlatan İbar, “Halen tüm toplumlarda kadınlar daha az eğitim almakta, okuma yazma öğrenmeleri engellenmektedir. Türkiye’de kadınlar siyasal hayatta ve gerek kamu gerekse özel işletmelerde yönetici olarak temsil edilmemektedir” diye konuştu.
Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele için geliştirilecek etkili politikaların biran önce yaşama geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken İbar, “Kadınlarımızı anladığımız, saygı duyduğumuz, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, mal ve mülk edinme; çalışma, işini seçme özgürlüğüne saygı duyulduğu ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbar: “Cehaletin Korkusu Kadın”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN