Mezitli’de ’Mor Bayrak’ Uygulaması

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Mezitli’de ’Mor Bayrak’ Uygulaması
Mezitli Belediyesi, kadına karşı şiddetle mücadele etmek ve kadına duyarlılığı arttırmak amacıyla ’Mor Bayrak’ projesini hayata geçiriyor.
Mezitli Belediyesi, kadınlara pozitif ayrımcılığı güçlendirmek adına meclis kararı ile önemli bir adım attı. Mezitli Belediyesi, Türkiye’de kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek ve özellikle Özgecan Arslan cinayetinden sonra toplumunda kadına duyarlılığı arttırmak amacıyla ‘Mor Bayrak’ projesini hayata geçiriyor. CHP Genel Merkezi tarafından projelendirilen kadının yaşam koşullarının iyileştirilmesini öngören ‘Mor Bayrak’ projesi, Mart ayı Meclis toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.
Projenin, kadın haklarını ön planda tutan ve kadınların günlük yaşantısını kolaylaştırıcı kriterleri yerine getireceğini belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Toplumsal cinsiyet eşitliğini her aşamada güçlendirmek için öncelikle belediyemizden başlayacağız" dedi.
"ÖNEMLİ BİR ADIN ATTIK"
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ’Mor Bayrak’ projesi hakkında yaptığı açıklamada, "Ülkemizde giderek artan kadına yönelik şiddetin son verilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar kadınlara yönelik yapılan haksızlığın ve kadın erkek eşitliğine dikkat çekmek için atılan büyük bir adım olan ’Mor Bayrak’ projesini hayata geçiriyoruz. Projeyle halkımızı bilinçlendiriyor, toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendiriyoruz. Bu kapsamda, çalışmalarımızı hızlandırarak ilk olarak belediyemizi değerlendirmeye alacağız. Daha sonra Mezitli’de istenilen ölçütleri sağlayan işletmelere ’Mor Bayrak’ plaketi vereceğiz" diye konuştu.
MOR BAYRAK
Kadın haklarını ön planda tutan ve kadınların günlük yaşantılarını kolaylaştırıcı ölçütleri yerine getiren kurum ve işletmelere verilmesi planlanan ‘Mor Bayrak’, Mezitli’de kısa sürede faaliyete geçecek. Proje kapsamında Mezitli Belediyesi başta olmak üzere kamu ve özel sektördeki tüm işletmeler yer alacak. Kadınlara kolaylık sağlamak adına kreş,
çocuk bakımevi, emzirme odası ve benzeri yerlerin işletmelerde yer alması göz önünde bulundurulacak. İşyerinde hangi pozisyonda kaç kadın çalıştığı, aynı pozisyondaki erkek ve kadınların ücret durumları incelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezitli’de ’Mor Bayrak’ Uygulaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN