Başkan Kocamaz, İstiklal Marşı’nın 94. Yıl Dönümünü Kutladı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İstiklal Marşı’nın, Türk Milleti’nin o günkü şartlardaki durumunu, yapısını, karakterini ve özelliklerini en iyi şekilde yansıtan bir şiir olduğunu belirterek, İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 94. yıl dönümünü kutladı.
İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 94. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Kocamaz, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarında, savaşın milli bir ruh içinde kazanılması olanağını sağlamak amacıyla yapılan şiir yarışmasında, dönemin Burdur milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiirin birinci seçildiğini anımsattı. Kocamaz, “12 Mart 1921 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin oturumunda, Mehmet Akif Ersoy’un şiiri, bazı milletvekillerinin itirazına rağmen kabul edildi” dedi.
İstiklal Marşı’nın, Türk Milleti’nin o günkü şartlardaki durumunu, yapısını, karakterini ve özelliklerini en iyi şekilde yansıtan bir şiir olduğunu vurgulayan Kocamaz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şiir olarak okunduğunda ve marş olarak söylendiğinde bizleri oldukça heyecanlandıran İstiklal Marşı, Türk Milleti’ni ve gelinen süreci en iyi şekilde anlatan bir eserdir. Her okuduğumuzda tüylerimizi diken diken eden ve bizleri fazlasıyla heyecanlandıran İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 94. yıl dönümünü en içten duygularla kutlarken, bu eşsiz eserin şairi Mehmet Akif Ersoy ile bu vatan uğruna hayatını kaybetmiş ve İstiklal Marşı’na ilham olmuş tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Kocamaz, İstiklal Marşı’nın 94. Yıl Dönümünü Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN