Belediye Başkanları Çanakkale Zaferi’ni Kutladı

Giriş Tarihi: 17.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 17:09
’in merkez Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ile Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Mersin Ticaret ve sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılını kutladılar.
Yenişehir Belediye Başkanı Genç, yayınladığı mesajda, Çanakkale Zaferi’nde, şehit ve gazilerin hiç bir değerle ölçülemeyecek fedakarlıklarla imkansızı başardıklarını vurgulayarak, “Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destandır. Sonuçları itibariyle de dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları, işgalci devletlere karşı özgürlük mücadelesi veren diğer uluslara da örnek olmuştur. Milletimiz, Çanakkale’de elde ettiği üstün başarı ile tüm dünyaya, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir. Vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz. Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde, başta Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum” dedi.
Toroslar Belediye Başkanı Tuna da mesajında, Çanakkale Zaferi’nin, Türk Milleti’nin bağımsızlığını ilelebet devam ettirebilmesi için kazandığı en büyük zaferlerden biri olduğunu belirterek, “Bugün bizlere düşen en büyük görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu vatan topraklarını aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonra gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmak ve tarih şuurunu unutturmamaktır. Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşamaktayız. Şehitlik ve gazilik manevi rütbelerin en yücesidir. Bir insanın Allah katında erişebileceği en yüksek mertebeye ulaşan şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Aziz şehitlerimizin saygın anısını her zaman gönlümüzde yaşatacağız. Çanakkale Zaferi’nin daha nice yüzyıllarda hatırlanacağı düşüncesiyle başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale şehitlerini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, gazilerimizi ve şehit ailelerini en içten sevgi ve saygı duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
TOROSLAR’DA ÇANAKKALE ZAFERİ ETKİNLİKLERİ
Öte yandan, Toroslar Belediyesi, bu yıl 100. yılı kutlanacak 18 Mart Çanakkale Zaferi kapsamında Mersinlileri çeşitli etkinliklerde buluşturacak. 18 Mart Çarşamba günü saat 19.00’da Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek program, Huzurevi Tiyatro Topluluğu’nun ‘18 Mart Çanakkale Destanı Orotoryosu” ile başlayacak. 19 Mart Perşembe günü Toroslar Belediyesi ve Mersin Kültürlerarası Diyalog Merkezi işbirliğinde ‘100. Yılında Çanakkale Şehitlerini Anma Programı’ kapsamında Akbelen Mahallesi Hz. Hamza Camii’nde akşam namazına müteakip mevlit okutulacak. Saat 20.00’de ise Toroslar Belediyesi Ayışığı Konferans ve Düğün Salonu’nda Gökmen-Asım Yıldırım’ın vereceği ‘Tarihin En Hazin Bestesi Çanakkale’ adlı konser yer alacak.
MTSO Başkanı Şerafettin Aşut ise yayınladığı mesajda, Çanakkale Deniz Zaferi’nin, ülkeyi işgal etmek isteyen müttefik ülkelerin, dönemin en üstün deniz donanmasının Türk ordusu önünde diz çökmesinin adı olduğunu kaydetti. Aşut, “Çanakkale Zaferi, hasta adam denilen Türk devletinin, küçümsenen Anadolu insanının gelecekte küllerinden yeniden doğacağının ve tarihteki ebediyete kadar sürecek olana varlığını Cumhuriyetle taçlandıracak olmasının müjdecisidir. Birlik ve beraberliğin somutlaşmış halidir. Çanakkale Zaferi, vatan denilen şeyin ırk, din, mezhep aidiyetlerinin çok çok üstünde olduğunu gösteren, vatanın tüm farklılıkların ortak paydası olduğunu gösteren bir olaydır. Çünkü o gün bu ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi aynı cephede el eleydi. Tek dertleri vatandı. Çünkü biliyorlardı ki, bu vatan olmazsa başkaları onlara bu topraklarda hayat hakkı tanımayacaktı. İşte bugün, o cephede vatanı savunanların hepsi Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu vatandaşlarıdır. Vatanı o gün kurtaran bu insanların torunları olarak, o günkü birlik ve kardeşlik ruhunu devam ettirmemiz, atalarımıza olan minnet borcumuz, çocuklarımıza sorumluluğumuzdur. Bize bu ülkeyi armağan eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere minnetle, şükranla anıyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye Başkanları Çanakkale Zaferi’ni Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN