Caretta Caretta Parkı Yenileniyor

Giriş Tarihi: 25.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 12:32
Caretta Caretta Parkı Yenileniyor
’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, Kazanlı sahilindeki Caretta Caretta parkını yeniliyor.
İki tür deniz kaplumbağasının üreme bölgesine komşu olan parktaki revizyon uygulamalarının, kaplumbağaların doğal alanına müdahale etmeden ve çalışmalar sonunda alanı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde gerçekleştirilmesine dikkat ediliyor.
Chelonia Mydasretta (Yeşil Kaplumbağa) ve Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanlarından biri olan Kazanlı sahilinde, Akdeniz Belediyesi tarafından titiz bir çalışma yürütülüyor. Kazanlı ile özdeşleşmiş olan Caretta Caretta kaplumbağası türünün adını taşıyan park, yeni işlevler de katılarak revize edilmeye başlandı. Akdeniz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sürdürülen yenileme projesi ile parkın 400’e yakın palmiye ağacı ile çizilmiş olan kaplumbağa silueti, kurumuş ağaçların kaldırılıp yenilerinin dikilmesiyle eski formunu kazandı. Yaklaşık 2 metre boya erişen 150 adet palmiye ağacı, Park ve Bahçeler Müdürlüğünün kendi fidanlığından temin edildi.
Parkın kuzey-güney aksında bulunan geniş yürüme yolu, bordür taşları örülerek kilitli parke taşı kaplandı. Yenilenen çocuk oyun grubu sahasının yanına, bir de spor aletleri grubu yapıldı. Bu alanın da bordür ve kilitli parke taşı uygulamaları tamamlandı. Yine parkın içerisine konulacak olan 2 adet kamelya ile 20 adet oturma bankının yerleri hazırlandı. Çalışmalarda, daha önce kaplumbağa biçimli süs havuzu olarak kullanılan alanın içi toprak doldurulacak, bitkilendirme ve çiçeklendirme yapılacak. Ayrıca alanın tamamında, yumurtalarını sahile bırakan kaplumbağaları rahatsız etmeyecek biçimde aydınlatma çalışmaları yapılıp, parkın kıyıya yakın bölümlerinin de tamamı da bitki ve çiçeklerle bezenecek. Çalışmaların, kaplumbağaların yumurtlama döneminin başlangıcı olan Mayıs ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
Kazanlı Caretta Caretta Parkı’nda yapılan çalışmalar hakkında ortak bir değerlendirme yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, soyu tükenme tehlikesi altında bulunan bu 2 tür deniz kaplumbağasının üreme alanına son derece önem verdiklerinin altını çizdiler. Bu nedenle parkın revizyon planında titiz davrandıklarını dile getiren Eş Başkanlar, “Kaplumbağa üreme alanına komşu bu parkımızda, halkımızın yoğun olarak kullanacağı oyun ve spor aletleri gruplarını üreme alanına en uzak noktalara yerleştirdik. Yine sahile yakın taraflarda sadece bitki ve çiçeklendirme yaparak kaplumbağaların yumurtalarını rahatsız edilmeden bırakmalarını temin etmeye çalışıyoruz. Keza aydınlatma direklerimiz de bu hassasiyet çerçevesinde yerleştirilecek. İnsan ve doğa arasında bir denge kurmalıyız. Kent yaşamının gerektirdiği ihtiyaçlarımızı, ekolojik dengeyi gözeterek yerine getirmeliyiz. Kazanlı, bu açıdan bizim için son derece önemli bir bölgedir. Halkımızın bu canlıların yaşam hakkına saygı konusunda belirli bir bilinç düzeyine erişmesi için yaptığımız çalışmalar, alanın korunması ile ilgili aldığımız tedbirlerle bu konuda mesafe kat ettik. Bu anlamda halkımızın da parkın tamamlanmasının ardından deniz kaplumbağalarının üreme alanına ilişkin gereken duyarlılığı göstereceklerine eminiz” şeklinde konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caretta Caretta Parkı Yenileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN