Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Çakacak, ’Kütüphaneler Haftası’nı Kutladı

Giriş Tarihi: 29.3.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Valisi Özdemir Çakacak, bilgiyi üreten, kullanan ve yön veren milletlerin, tarihsel süreç içerisinde ekonomik, siyasal ve sosyolojik açıdan diğer milletlere üstünlük sağladıklarının bir gerçek olduğunu söyledi.
Çakacak, ’Kütüphaneler Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, bir ülkenin içinde bulunduğu eğitim ve kültür seviyesi ile sosyoekonomik hayatının, o ülkede basılan ve çeşitli usullerle çoğaltılan belgelere yansıdığını belirterek, bu belgelerin toplanması, saklanması, duyurulması ve toplumun istifadesine sunulması ve gelecek nesillere aktarılmasının, kütüphaneler yoluyla gerçekleştiğini hatırlattı.
Bilgiye giden yolda kitaba olan ihtiyacın hiçbir zaman yok olmadığını vurgulayan Çakacak, "Günümüz dünyasında teknoloji ve bilim ne kadar ilerlese de kitaplar ve kütüphaneler önemini ve işlevini hiçbir zaman yitirmemiştir. Zira günümüz dünyasında halen çok önemli kütüphanelerin teknolojik yönden ilerde olan ülkelerde, çağın gereksinimleri ve teknolojik gelişime uygun olarak var olduğunu görmekteyiz. Bu çerçevede bizde, gelişen teknoloji ve bilginin hızlı iletilmesine duyulan ihtiyaç sebebiyle kütüphanelerimizi dünya standartlarına uygun olarak yeniden yapılandırmaya, kütüphanecilik anlayışımızın teknolojik ve toplumsal dönüşümlere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İlk emri ’oku’ olan bir inancın mensupları, yedi katır kitapla sefere çıkan bir ecdadın torunları olarak; Türkiye’nin geleceğine dair yapacağımız en önemli yatırımın okuyan, araştıran, sorgulayan ve nitelikli bilgiye sahip bir nesil yetiştirmek olduğuna inanmaktayız" dedi.
Çakacak, aydınlık bir geleceğe yol alan Türkiye’nin okuyan ve araştıran nesillerin omuzlarında yükseleceğinin bilinciyle, yediden yetmişe toplumun her kesiminin daha çok kitapla buluşmasını sağlama noktasında hem devlet hem birey olarak herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Çakacak, ’Kütüphaneler Haftası’nı Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN