Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Kocamaz’dan Özcan’ın İddialarına Yanıt

Giriş Tarihi: 1.4.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yolsuzluk soruşturması kapsamında hakkında arama kararı bulunan CHP’li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın sözleriyle ilgili olarak, "Kamuoyunda Sayın Macit Özcan’ın şahsıma ve savcıya baskı yaptığım yönündeki iddialarına yasal çerçevede haklarımızı arayarak cevap vereceğimizi belirtmek istiyorum" dedi.
Kocamaz, yazılı açıklamasında, soruşturma kapsamında aranan Macit Özcan’ın, yaptığı bir açıklamada, kendisini ’Savcıya baskı yapmak’la suçladığını hatırlatarak, bu iddianın, hukuki hiç bir dayanağının olmamasının ötesinde, yargının bağımsızlığını zedeleyen bir beyan olduğunu söyledi.
Belediye Başkanlığı’nın zor ve vebali ağır olan bir görev olduğunu vurgulayan Kocamaz, şöyle devam etti; "Bu görevi ifa ederken asıllı ya da asılsız birçok dedikodular üretilebilir, iftiralar atılabilir. Tarsus’ta görev yaptığımız 20 yıl boyunca bizde birçok iftira ve ithamlarla karşılaştık. Hatta bazı konularda da yargılandık. Ben sadece Macit Özcan değil, hiç bir belediye başkanının Özcan’ın düştüğü duruma düşmesini arzu etmem. Ancak Sayın Macit Özcan’ın bizzat benim ismimi kullanarak savcıya baskı uyguladığım şeklindeki ifadeleri kabul edilmesi mümkün olmayan ifadelerdir ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Bu kendini baskı altında hisseden bir kişinin hezeyanlarından ibarettir. İnşallah yapılan incelemeler ve yargılama neticesinde suçsuzluklarını ispat ederek aklanırlar. Bu konuda belediye yetkililerimizin hiçbir şekilde dahlinin olması mümkün değildir."
Soruşturmaların 2012-2013 yıllarına dayandığını ve bu inceleme sırasında da polis takiplerine bağlı olarak göreve geldikten sonrada adli soruşturmanın içeriği konusunda bilgi verilmeksizin bazı incelemeler ve müfettiş teftişleri gerçekleştirildiğini anlatan Kocamaz, "Kamuoyunda Sayın Macit Özcan’ın şahsıma ve savcıya baskı yaptığım yönündeki iddialarına yasal çerçevede haklarımızı arayarak cevap vereceğimizi belirtmek istiyorum. Benim göreve geldiğimden bu yana adliyeye gidişim sadece iade-i ziyaret amacıyla olmuştur. Onun dışında bu davayı kimin açtığını, hangi savcının ya da mahkemenin hangi konularda işlem yaptığını şu anda bile bilmiyorum. Zira bu benim ilgilendiğim bir alan
değildir. Biz Mersin’e ve Mersinliye nasıl daha iyi hizmet edebilirizin dışında başka konularla kesinlikle ilgilenemeyiz. Buna ne vaktimiz yeter ne de böyle bir düşüncemiz söz konusu olabilir. Biz bu tür işlerle uğraşacak olursak hizmet yapamayız, hedefe kilitlenemeyiz, halka verdiğimiz sözleri yerine getiremeyiz. Buradan Sayın Macit Özcan başta olmak üzere bu konuda taraf olup şahsımız adına kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye çalışan herkese şunu belirtmek istiyorum ki; biz hizmet için gece gündüz koştururken siz de işinize bakın. Mersin hepimizin, Mersin’e sahip çıkmak da Mersin’de yaşayan herkesin boyun borcudur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Kocamaz’dan Özcan’ın İddialarına Yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN