Dr. Acı: “Kanser, Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sırada Yer Alıyor”

Giriş Tarihi: 2.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
’in Bozyazı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Hakan Acı, kanserin dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Kanserden korunmak her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Erken teşhis hayat kurtarır. Tarama kapsamındaki tüm halkımızın aile hekimlerine başvurmasını bekliyoruz” dedi.
İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Acı, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Kanserin, Türkiye ve dünyada görülme sıklığının fazla olduğunu, ölüm nedenleri arasında da ikinci sırada yer aldığını söyleyen Acı, kanserin vücuttaki dokulardan birine ait bir veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi ve kontrolsüz çoğalması ile meydana gelen bir hastalık olduğunun altını çizdi. Erken dönemde teşhis edilirse hastalığın tedavi edilmesinin mümkün olduğunu belirten Acı, erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu vurguladı. Acı, “Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimleri aracılığıyla ücretsiz uygulanan çeşitli tarama ve erken tanı yöntemleri bulunmaktadır. 30-65 yaş aralığındaki her kadının 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması için smear ve HPV tarama testi, 40 yaş dahil her kadının 2 yılda bir meme kanserlerinin erken tanısı için mamografi ve her ay kendi kendine meme muayenesi yapmaları, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerin bağırsak kanser taraması için 2 yılda bir mutlaka dışkıda kan tetkiki yaptırmaları gerekmektedir. Belirttiğimiz taramaların sıklığı doktor istemine göre değişiklik gösterebilir” diye konuştu.
“1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında, söylediğim yaş aralığındaki kişilerin özellikle Nisan ayı içerisinde aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile iletişime geçmelerini kendi sağlıkları için rica ediyorum” diyen Dr. Acı, bu yaş aralığındaki kişilerin taramalarının tamamına yakınını tamamlamak ve herhangi bir problem varsa erken teşhisinin sağlanarak tedavisinin yapılmasını amaçladıklarını dile getirdi.
“KANSERDEN KORUNMAK DAHA KOLAY VE DAHA UCUZDUR”
Kanserin tedavisinden ziyade korunma yöntemlerinin ve erken teşhisin önemine dikkat çeken Acı, “Sigara, alkol, yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, obezite ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruz kalmak kansere neden olan faktörlerin yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu nedenle stresle baş etme yöntemlerinin öğrenilmesi, düzenli sağlık kontrolleri ve taramaların yaptırılması, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması, kişinin herhangi bir zararlı alışkanlığı varsa bırakması, yeterli ve dengeli beslenilmesi, obezite ile mücadele edilmesi, insanların boylarına uygun kiloda olmaları, yeterli ve düzenli fiziksel aktivitenin yapılması, güneş ışığının zararlı etkilerinden korunulması, yaz mevsiminde güneş ışıklarının dik geldiği saatlerde mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması, dışarıya çıkarken geniş kenarlıklı şapkaların kullanılması, kaliteli güneş gözlüğü takılması, 30 faktörlü güneş koruyucu kremlerin kullanılması ve benzerleri kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdendir. Kanserden korunmak her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ diyerek tarama kapsamındaki tüm halkımızın aile hekimlerine başvurmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Acı: “Kanser, Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sırada Yer Alıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN