Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cup Atp Challenger’ Turnuvası Başladı

Giriş Tarihi: 13.4.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 14:57
Tenis, Yelken ve Yüzme Kulübü tarafından organize edilen, Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği ’Mersincup ATP Challenger’ turnuvası başladı. 20 ülkeden 74 oyuncunun katıldığı turnuva 7 gün sürecek.
Bu sene 4.’sü düzenlenen turnuva, Mersin Olimpiyat Tenis Kompleksi’nde başladı. 7 gün sürecek turnuva sonucunda, şampiyon tenisçiye 42 bin 500 Euro verilecek. Turnuva hakkında bilgi veren Mersin Tenis, Yelken ve Yüzme Kulübü Müdürü Sedat Koçhan, ATP Challenger turnuvalarının dünyanın birçok yerinde yapıldığını söyledi.
"İLERLEYEN YILLARDA ÇOK ÜNLÜ TENİSÇİLER OLACAK"
Bu turnuvalarda değişik para ödüllerinin verildiğini kaydeden Koçhan, "Bu işlemi de şehirler gerçekleştiriyor. Kulübümüz de Mersin’de bunu 4 yıldır organize ediyor. 2012 yılında başlayan bu turnuvaların bu sene 4.’sü yapılıyor. İlk yaptığımız dahil olmak üzere ses getirdi diyebiliriz. Mersin’i birçok ülke tanımış oldu. İlk turnuvaya katılan oyuncuların düzeyine baktığımızda sıralamada bininci, bin 200. oyuncular varken, bu seneye baktığımızda sıralamada 198’in üzerinde oyuncu yok. İlk oyuncu ise sıralamada 88. sırada. Bu da şunu gösteriyor; çok üst düzeyde turnuva olmaya aday bir kent. Beğeniliyor ve sporcular buraya geliyorlar. Bu sporcular belki ilerleyen yıllarda çok ünlü tenisçiler olacak. Bunlar yeniden Mersin’e gelecek. Bu turnuva başlarken bir düşüncemiz vardı" şeklinde konuştu.
"DAHA BÜYÜK TURNUVALAR İÇİN BAŞLATTIK"
Daha büyük turnuvaları yapmak için bu turnuvaya başladıklarını ifade eden Koçhan, "Beklemememize rağmen bu sene ABD’den oyuncu var. Avrupa’dan, Asya’dan oyuncular var. Yaklaşık 74 oyuncu katıldı. Bu yıl yine elemede rekor kırdık. Cumartesi ve pazar günü eleme yapıldı. Bu elemelere cuma akşamı 21.00’e kadar isteyen tüm oyuncular gelebiliyor. Bu sene bu tabloya 36 oyuncu geldi. Ancak tablo 32’lik olduğu için 4 kişi hiç maç yapmadan ülkesine geri dönmek zorunda kaldı. Bu da kentimize olan talebi gösteriyor. Marsel İlhan ile birlikte Milli Takımın tamamı katılma fırsatı buluyor. Ana tablodan katılan oyuncularımız var. Ayrıca elemelerden gelecek oyuncularımız var. Ayrıca hem ülkemizde hem Mersin’de yapmamızın bir avantajı olarak amatör oyuncularımız da bu üst düzey tenisçilerle maç yapma fırsatı buluyorlar. Tenisi bu şekilde ilerletiyorlar. Bu turnuvanın en önemli hedefi zaten bunlar. Bu turnuvalar gençlerimize fırsat sağlıyor" diye konuştu.
Tenis’in Mersin’de yavaş yavaş yerleşmeye başladığını vurgulayan Koçhan, "Tenis Federasyonumuz ’burayı pilot bölge yapacağız’ diye söz vermişti. Bu sözlerini de gerçekleştirdiler. Yeni Başkanımız Cengiz Durmuş bey de sıkı bir şekilde takip ediyor. Çocuklarımız tenise burada devam ediyorlar. Antrenörler, diyetisyenler, kondisyoner eşliğinde devam ettikler için daha üst düzeye geleceklerine inanıyoruz. Üst düzeyde oyuncuların çok olması demek aynı zamanda gençlerin de daha iyi yetişmesi demek. Çünkü bu sayede gençler partner bulabiliyorlar. Çok iyi oyuncu demek alttan daha çok sporcunun yetişmesi demektir" ifadelerini kullandı.
Bugün başlayan turnuva, 19 Nisan’da sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Mersincup Atp Challenger’ Turnuvası Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN