Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülnar’daki Orman Yangınına Tepki

Giriş Tarihi: 20.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
’de, nükleer karşıtları, Gülnar ilçesinde dün çıkan orman yangınına dikkat çekerek, Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde meydana gelebilecek tehlikelere vurgu yaptılar.
Mersin NKP Dönem Sözcüsü Gazi Düz, Mersin Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği toplantıda, orman yangınlarının yaz aylarının kaçınılmaz sorunlarından biri olduğunu söyledi. Dün Büyükeceli’de çıkan orman yangınında ihmaller silsilesinin yaşandığını ileri süren Düz, "Bu ihmaller silsilesinin temel nedeni bizce, Orman Bakanlığı nezdinde uygulanan personellerin rotasyon gibi sebeplerle kurumsal hafızalarının silinmesi, yeni personellerin buraları tanımaması ve yangına yeterli düzeyde müdahale edilememesidir. Hepinizin bu konuda duyarlılık göstermesi bizim için önemli. Çünkü yanan ormanlar sadece orman değil, sadece ağaç değiller bizim yaşamımızın devamı niteliğinde olan yerler aynı zamanda. O yüzden çok önemli konu ve bu konunun takipçisi olacağız ve o bölgenin yeniden yeşillendirilmesi sürecini takip edeceğiz" dedi.
Mersin NKP Yürütme Kurulu Üyesi Ful Uğurhan da, Büyükeceli’de dün yaşanan orman yangınının, insanların doğanın gücü karşısında ne kadar çaresiz kaldığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. 3 Temmuz tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Akkuyu NGS çalışanlarına bölgede çıkabilecek orman yangınlarına nasıl müdahale edeceklerine dair ders verdiğini hatırlatan Uğurhan, şöyle konuştu: "Bölgede sabah saatlerinde orman yangını çıktı ve geç gelen havadan söndürme araçlarıyla yangın, ancak akşam saatlerinde söndürülebildi. Yaşananlar, yıllardır anlatmaya çalıştıklarımızı bir anda görünür hale getirdi ve ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Yol yakınken başımıza geleceklerden kurtulmamız için bir işaretti ve tarihte örneği başka ülkelerde defalarca gördüğümüz gibi felaket gelince, nelerin elimizden gelemeyeceğini fark ettirdi."
Uğurhan, açıklamasında, bölgede bir nükleer santral kurulmuş olsaydı, tahliye edilecek kişi sayısının 200 ile sınırlı kalmayacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülnar’daki Orman Yangınına Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN