Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı

Giriş Tarihi: 23.7.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 12:47
Valisi Özdemir Çakacak, basının, özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemeleri, sorumlu bir yayıncılık anlayışı ile hareket etmelerinin büyük önem taşıdığını söyledi.
Vali Çakacak, ’basında sansürün kaldırılışının 107 yıldönümü ve 24 Temmuz Bayramı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, halkın haber alma hakkını kullanması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumlulukları yüklenen basının, saydam ve katılımcı yönetim ilkesinin temel yapı taşı olarak demokratik sistemin vazgeçilmez unsurlarının başında geldiğini söyledi. Basının, toplumun geniş kesimlerini etkileyebilme ve yönlendirebilme gücü ile de gelişmiş demokrasilerde önemli bir kamusal güç olarak kabul edildiğine dikkat çeken Çakacak, "Bu nedenle basın-yayın kuruluşlarımızın görevlerini sansüre uğramadan, kısıtlanmadan, engellenmeden yerine getirebilmeleri bakımından sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Basın kuruluşlarımızın, özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemeleri, sorumlu bir yayıncılık anlayışı ile hareket etmeleri hiç kuşkusuz büyük önem taşımaktadır" dedi.
Son yıllarda ülkemizde, medya alanında gerçekleşen teknolojik gelişmelerin yanı sıra, yayıncılık alanında da birçok yenilik yaşandığına dikkat çeken Çakacak, "Yazılı ve görsel medya çeşitlilik kazanmış, özellikle sosyal medya gibi yeni bir ağın ortaya çıkışıyla birlikte hayatımızın her alanını her an etkiler duruma gelmiştir. Devletimiz, hak ve özgürlüklerin önünü açmayı ilke edinerek, basın özgürlüğünün teminatı olan ifade özgürlüğünün üzerindeki engelleri bugüne kadar tek tek kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmıştır. Bugün medya sektörü ve çalışanları çağdaş devletler seviyesinde sahip oldukları hak ve özgürlükler ile görevlerini her hangi bir baskı ve müdahaleye maruz kalmadan icra edebilmektedirler. İlimizde görev yapan basın mensuplarının gösterdikleri mesleki duyarlılığın ve yaptıkları çalışmaların ilimizin tanıtımına ve sosyo-kültürel gelişimine büyük katkı sağladığına inanıyorum. Mersin Valiliği olarak ilimize değer katan her türlü çalışmada basın mensuplarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN