’deki Otogar Ve Rüşvet Tartışmaları

Giriş Tarihi: 23.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
Mersin’deki Otogar Ve Rüşvet Tartışmaları
CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı, otogar sorunu üzerinden eleştirerek, yaptığı hataları CHP’ye yüklemeye çalışmakla suçladı.
Özyiğit, parti binasında düzenlediği toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın, kent yönetiminde yaptığı hataları CHP’nin üzerine yıkmaya çalıştığını ileri sürdü. Eleştirilerini otogar sorunu üzerinden sürdüren Özyiğit, "Sayın Kocamaz şunu iyi bilmeli ki, Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı, şikayet etme makamı değil çözüm üretme makamıdır, halka dönük icraat yapma makamıdır" dedi. CHP olarak halkın ve Mersin’in yararına olacak her yatırımın ve her projenin arkasında olduklarını ve desteklediklerini dile getiren Özyiğit, "’Bu proje şu belediyeye ait ya da bu belediyeye ait’ diye bir komplekse kapılmayıp, Mersin şehrinin yararına ise o projenin arkasında durduk. Bugüne kadar eğer meclisin önüne bin tane teklif gelmişse, bunların 999’na CHP onay vermiştir ve çıkmıştır" diye konuştu.
OTOGAR SORUNU
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı hatalar zincirine devam ederek otogar krizinin yeniden hortlamasına neden olduğunu öne süren Özyiğit, şöyle devam etti; "Bunu da büyük bir usta manevra ile başka kişi ve kurumların üzerinden göndermeye çalışmaktadır. Otogar ihalesi sonuçlandığında yüksek ihale bedeliyle övünen Sayın Kocamaz, yaptığı 10-12 milyonluk yıllık kiranın üzerindeki bedelin fazla olduğunu ve karşılanamayacağını görmüştür. ’İşte yöneticilik burada ortaya çıkacaktı’ tespitini yapıp orada müdahale edecekti. Bu sorunları gördüğü halde sözleşmeyi imzalayarak bu problemlere yol açmıştır. Kiralamayla ilgili süreç tamamlanmamışken, bu seferde kamuoyuna otogarı satacağını ifade etmiş ve kira yatıran esnaf parasını geriye çekmeye başlamıştır. Bu da yine bir iş bilmezliktir. CHP’nin tavrı şu olmuştur. İhalesi devam eden bir yerin satışına onay vermemiz doğru değildir. Hatalar zinciri bununla da bitmedi. Sayın Kocamaz, ihale başlangıç tarihinde değişiklik yapmak için konuyu meclise taşıdı. Hedef saptırmak konusunda da başarılı oluyor. Kocamaz gerçekten sorunu çözmek istiyorsa ne yapmalıdır? Öncelikle meclise son gelen teklif oy birliği ile çıkmıştır. MHP grubu ve Kocamaz samimi olsaydı, AK Parti grubu çekimser oy kullanacağını söylemişti. Konunun meclise gelmesinin hata olduğunu demek biliyorlar ki, MHP grubu da CHP ne oy kullanırsa bizde onu kullanırız şeklinde bir tavır içine girdiler. Kocamaz bu sorunu çözmek istiyorsa,
müteahhit firma ile yapılan sözleşmenin ikinci maddesinde belirtilen tarihe rağmen, teslim tarihi 16 Mart 2015 olduğu halde, sözleşme imzalama tarihinden başlatılmış ve ortada iki aylık bir fark bulunuyordu. Sayın Kocamaz ihaleyi gördüğü anda müdürünü çağırıp ’neden bu hatayı yaptınız, düzeltin’ diyeceğine konuyu meclise taşımıştır."
"TOKMAK ELİNDE DAVULU BAŞKASININ BOYNUNA ASIYOR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ı, ’tokmak elinde davulu başkasının boynuna asıyor’ şeklinde suçlayan Özyiğit, "Sorunu doğru tespit edip ona göre çözüm üretmek esastır. Bunun dışında meclis üyelerimize ve belediye başkanımıza çamur atılmasını reddediyorum ve kınıyorum. Müteahhit firma da otogar esnafı da gerçek sorumluyu görmeyerek, CHP’nin bugüne değin verdiği emeği görmeyerek ya da bilmediğim bir nedenle görmezden gelerek gerçeğin saptırılmasına alet oluyor. Bu konuda kendilerinin alet olmamalarını diliyorum. Sayın Kocamaz sorunu çözemez ise İçişleri Bakanlığı’ndan ya bir müfettiş isteyeceğiz ya da öğrendiğime göre firmaların bir yetki belgesi alması için sözleşme ihtiyacı varmış, dolayısıyla bu sorunun kısa sürede çözümünü istiyorlarsa Mersin Valisi Sayın Özdemir Çakacak başkanlığında bir toplantıda konunun çözümüne hep birlikte katkı vermeye hazırız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin’deki Otogar Ve Rüşvet Tartışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN