Kadının kişiliğini ön plana çıkarıyorum

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Kadının kişiliğini ön plana çıkarıyorum

Rabia Yalçın, tasarımları ve ezber bozan koleksiyonlarıyla sektöre yepyeni bir soluk kattı. Dünyaya da açılan tasarımcı kişiye özel olarak tesettür giyime uygun tasarımlar da yapıyor. Dünyanın en etkili 500 Müslümanı listesinde de yer alan Yalçın başarı hikayesini yazdı

RABİA YALÇIN

Öncelikle SABAH gazatesini sektöre verdiği 30 yıllık hizmetten dolayı kutluyor, nice 30 yıllar diliyorum. 30 yılda kendi sektörüm olan modada neler oldu neler. Çocuk yaşta başladığım tasarım çalışmalarımı genç kızken kendi üzerime uyarladım. 1996'da da kendi atölyemi açtım. O dönemde özellikle de kapalı giyinen hanımlar açısından sektörde büyük bir açık vardı. Kendim de kapalı biri olarak öncelikle bir kadının güzel giyinme, güzel görünme isteğini karşılayan, doğru normlarda, kadının cinselliğini değil ama cinsiyetinin naifliğini, dişiliğini değil ama kişiliğini önplana çıkaracak, hak ettikleri tasarımlar sundum.

TUVALE FIRÇA DARBESİ
Kadını içiyle, dışıyla bir bütün olarak ele alırım. İstekleri kadar, kendi yaşam tarzı, işi, yoğunluğu, zevkleri, karakteri, vücut yapısı kullanım yeri ve amacı, tasarımımı, kullanacağım kumaşı, dokuyu, renkleri belirler. Tasarım yapacağım kişiyi tanımak tuvale atacağım ilk fırça darbesini belirler. Gerisi ona göre gelir. Defilelerimde, medyada kapalı kadını, kapalı tasarımlarımı kullanmam; bu işin ticari tarafıdır çünkü. Ancak kapalı kadının içeriye ve dışarıya açılan gardırobu sizi ve tasarımlarınızı çok geliştirir. Çünkü evde, sadece kadın kadına olan iç mekanlarda kapalı kadın hayal edemeyeceğiniz kadar çok yönlüdür. Dışarda ise bu renkli iç dünyasını yine son derece şık ve usta bir şekilde örter. Baktığınızda sokakta çok şık kapalı kadınlar fark ediyorsunuz. Eskiye göre çok daha şık ve kadınsılar. Örtünmenin kadınlığı unutmak olduğu anlamına gelmediğinin farkındalar artık.

DOĞU VE BATI'NIN SENTEZİNİ YARATTI
Çalışmalarım, dünya basınının ilgi odağı oldu. Yabancı basında 'ezberbozan', 'zincir kıran' sıfatlarıyla tanımlandım. Koleksiyonlarım 'bugüne kadarki en etkileyici ve farklı koleksiyon' tanımıyla manşet oldu. Ayrıca koleksiyonlarıma yansıttığım Doğu ile Batı'nın sentezini uluslararası platformda sundum. Time dergisinde haber olarak yer alan kreasyonlarım, derginin editörlerince Paris Hilton ve Britney Spears'e tavsiye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadının kişiliğini ön plana çıkarıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN