Bodrum’da Süngercilerin Anısına Heykel

Giriş Tarihi: 21.2.2015 19:38
Bodrum’da Süngercilerin Anısına Heykel
Bodrumlu süngercilerin anısına yapılan "Süngerci Heykeli" düzenlenen törenle açılırken, heykelin hemen yanına Bodrum’da yaşamış süngercilerin isimlerinin bulunduğu anıt koyuldu.
Bodrum’da Neyzen Tevfik Caddesi’nde balıkçıların önündeki alana dikilen heykelin açılış törenine, Bodrum Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri Güneri Günaydın, Niyazi Atare ve Seval Aktaş, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz, Aksona Mehmet lakabıyla bilinen süngerci Mehmet Baş, diğer süngerciler, kaptanlar ve vatandaşlar katıldı.
Heykelin açılışı öncesinde konuşan Güneri Günaydın "Erdoğan Yavaş’ın spornsorluğu, Bodrum Belediyesinin katkılarıyla yapılan ve süngerciler adına yapılan bu heykelin Bodrum için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Güneri Günaydın’ın konuşmasının ardından sünger avcılığının 1700’lü yıllara dayandığını söyleyen Aksona Mehmet sözlerine şu şekilde devam etti:
"Kaledeki burçların içinde, tersanelerdeki ırgat iplerinde bütün bu gemilerin direklerinde ruhunda bu isimsiz kahramanların izleri var. Bu insanlar olmasıydı Bodrum’da ne denizcilik nede tekne yapımı gelişmezdi. Ben yarım yüzyıldır bu muhteşem kültürün içinde yoğruldum" dedi.
Konuşmaların ardından, meclis üyeleri ve süngerciler birlikte kurdelayı keserek heykel üzerindeki örtüyü açtılar. Heykelin açılışından sonra vatandaşlar ve törene katılanlar bol bol "Süngerci Heykeli" nin fotoğrafını çektiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum’da Süngercilerin Anısına Heykel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN