Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özbek Aileye Organ Bağışı Teşekkürü

Giriş Tarihi: 26.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Özbek Aileye Organ Bağışı Teşekkürü
’nın Fethiye ilçesinde 12 Şubat 2015 tarihinde hipertansiyona bağlı beyin kanaması geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen Özbekistan uyruklu Elmira İbragimova’nın(52) organları ailesinin isteği üzerine 4 kişiye hayat olmuştu.
Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak Elmira İbragimova’nın Fethiye’deki ailesini ziyaret ederek teşekkür belgesini sunarken İbragimova’nın kızı Niyara Çırak, damadı Tuncay Çırak ve oğlu Emir Dzheltiov’da organ bağış formu doldurup organlarını bağışladılar.
Geçtiğimiz şubat ayında çocuklarını ziyaret etmek için Özbekistan’dan Fethiye’ye gelen Elmira İbragimova, 7 Şubat’ta hipertansiyona bağlı beyin kanaması şikâyetiyle hastaneye kaldırılmıştı. Özel Lokman Hekim Esnaf hastanesinde ilk müdahalesi yapılan Özbek kadın daha sonra yoğun bakım ünitesine bağlanmıştı. 4 gün süren tedaviye cevap vermeyen İbragimova’nın beyin ölümü gerçekleşmişti. Bunun üzerine harekete geçen Fethiye Devlet Hastanesi Organ Bağışı Koordinasyon Merkezi, Özbek kadının ailesiyle bağlantıya geçti. Ailesi Elmira İbragimova’nın organlarının bağışlanmasına karar vermişti. İzmir’den gelen bir ekip Fethiye’ye gelerek İbragimova’nın karaciğeri, 2 böbreği ve korneasını İzmir’de organ bekleyen 4 ayrı hastaya nakledilmek üzere almıştı. Karaciğer’in İzmir Kent Hastanesi’nde, böbrekleri ve korneası ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki 2 hastaya nakledilmişti.
Türkiye’de 4 kişiye hayat olan Elmira İbragimova’nın ailesini ziyaret eden Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çomak organ bağışı teşekkür belgelerini sundular. Elmira İbragımova’nın kızı Niyara Çırak, damadı Tuncay Çırak ve oğlu Emir Dzheltiov’a teşekkür eden İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ve İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak bir kez daha organ bağışının önemini vurgulayıp teşekkürlerini ilettiler. Ziyarete teşekkür eden Elmira İbragimova’nın kızı Niyara Çırak, damadı Tuncay Çırak ve oğlu Emir Dzheltiov kendilerininde organlarını bağışlayacaklarını söyleyip hemen organ bağış formu doldurup bağışta bulundular. Ziyarette duygusal görüntülerde oluştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özbek Aileye Organ Bağışı Teşekkürü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN