Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin En Büyük Manolya Ağacı Köyceğiz’de

Giriş Tarihi: 19.6.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 14:02
Türkiye’nin En Büyük Manolya Ağacı Köyceğiz’de
Türkiye’de bilinen en büyük 4 Manolya ağacından birisi ’nın doğası ve florası ile ünlü Köyceğiz ilçesinde bulunuyor. Köyceğiz’de Aykut Oray kültür ve Sanat Merkezi Tarihi Sabri Başoğlu konağının bahçesinde 500 m2 alanı kaplayan 21 metre yüksekliğinde 23 metre genişliğinde 2.20 metre gövde cidar kalınlığı ile Türkiye’nin en büyük Manolya ağacı olma özelliğini taşıyan ağaç, Haziran ayında çiçek çattı ve çevresine mis kokular salmaya başladı.
1928 yılında zamanın Rodos valisi tarafından Mehmet Sabri Başoğlu’na hediye edilen manolya fidanı tarihi konağın bahçesinde dikilmiş, Köyceğiz’in gerek iklimi ve gerek sulak alan oluşu nedeniyle yerini seven ve emsallerine fark atan Manolya ağacı, Haziran ayında çiçeklerini açtığında tüm Köyceğiz’e manolya kokusu sarıyor. Tarihi konağın bahçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekiyor.
Köyceğiz’deki Manolya ağacı, Türkiye’nin bilinen en büyük 4 manolya ağacından biri olarak her yıl ilgili bakanlıklar tarafından damızlık tohum alınıyor. Emsallerinden farlı olarak boy ve gövde cidar kalınlığı bakımından Türkiye’nin en büyük Manolya ağacı unvanını elinde bulunuyor. Yalova’da Atatürk tarafından dikilen manolya ağacı ve İzmir fuar alanı ve Dolmabahçe sarayı bahçesindeki manolya ağaçları ile yaşıt olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin En Büyük Manolya Ağacı Köyceğiz’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN