Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf Kredi Kooperatifi Mali Kongresi Yapıldı

Giriş Tarihi: 21.2.2015 18:38
Esnaf Kredi Kooperatifi Mali Kongresi Yapıldı
’un Bulanık Esnaf Kefalet ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin olağan mali kongresi yapıldı.
Bulanık’ta bir Kıraathanede yapılan kongreye Bulanık Esnaf Kredi Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya, Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir, Bulanık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hanifi Koşuncu, Şoförler Odası Başkanı Bahattin Taşkıran, Muş Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Orhan Demirtürk, Erzurum Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Yavuz Karasu ve Erzurum Esnaf Kredi Kooperatif Müdürü Yaşar Koca, Muş Ticaret İl Müdürü Cemil Özdemir ve kooperatif üyelerin katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mali kongreye ilişkin raporlar okunarak, oy birliği ile kabul edildi. Gündemin kabulünden sonra üyelere hitaben bir konuşma yapan Bulanık Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yakup Kaya, aktif üye sayılarının bin 700 olduğunu kaydederek, yönetim kurulu birlikte titiz bir çalışma sergileyerek, üyelerine en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.
Kongreye katılanlara teşekkür eden Kaya, bundan sonra halka daha fazla hizmet edeceklerini belirterek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm çalışmalarında şeffaf ve denetime açık olacaklarını söyledi. Geçmiş dönemlerde kooperatifin iyi yönetilmediğini söyleyen Kaya, “Geçmişte Bulanık Esnaf Kredi Kooperatifi ne işe yaradığını, ne işler yaptığını kimse tarafında bilinmiyordu. Esnaf kefalet sadece belli kesimler tarafında yönetiliyordu, belli kesimlere kredi veriliyordu. Bu kredinin geri dönüşümü söz konusu olmuyordu. Bundan dolayı Bulanık’ın esnafı gerçekten çok zor durumdaydı. Bulanık’ın imajı dışarıdan olumsuz bir etki yaşatmıştı. Biz işte böylesi çökmüş borç altında olan bir kooperatifi devir aldık ve bugünlere taşıdık. Bu doğru pratiğimizle biz aynı zamanda ilçedeki bütün sivil toplum örgütleriyle de dayanışma içerisinde, kanaat önderlerimize danışarak insanlarımıza hizmeti getirmeye çalıştık. Esnaflarımızın sorunlarını çözmeye çalıştık. Bir bütün esnaflarımızın en zor günlerinde yanında yer aldık. Biz esnaflarımıza sırf kredi kooperatifi olarak değil, aynı zamanda sivil toplum örgütü olarak, toplumun bütün kesimlerine ulaştık. Sorunlarına çözüm ürettik“ ifadelerine yer verdi.
Üyelerin desteği ile daha da güçleneceklerini ifade eden Kaya, “Bu ilçenin geleceği için sizin desteğiniz olduğu müddetçe, sizin desteğinizle biz bu ilçeyi her anlamda en güzel şekilde yönetmeye çalışacağız. Daha önce halk bankası esnafa bakış açısı çok farklı şekildeydi. Ama biz esnaf kredi kooperatifi olarak bütün bankaların esnaflara kötü bakış imajı kaldırdık. Esnafları mağduriyetini göz önüne alarak bütün sıkıntıları çözdük. Bu da sizin desteklerinizle oldu” dedi.
Dışarıdaki tüm kooperatifler kendilerini takdir ettiğini ifade eden Kaya, “Eğer şimdi Bulanık halkının imajı dışarıda iyi bir görünüm sağlanmışsa buda siz değerli esnaflarımızın sayesindedir. Kim ne derse desin bundan sonrada bütün olumlu ve güzel adımlarla hep beraber olacağız. Bu işleri tek başıma yapmadım. Bu başarı yalnız benim değil sizin de eserinizdir.”şeklinde konuştu.
Esnafın ilçedeki büyük hipermarketlere karşı birleşmesi gerekir diyen Kaya: “ Esnaflarımızın çok zor durumda olduklarını biliyorum. İlçemize hiper marketlerin gelmesi ilçemizdeki bütün esnafları büyük bir şeklide etkilemiştir. Hipermarketlere karşı bir olmalıyız. Birkaç esnaf bir araya gelip bunlara karşı alternatif marketler açabilir. Biz bu konuda esnaflarımızın yanındayız“ şeklinde konuştu.
Kooperatifin 2014 yılı gelir ve giderini de açıklayan Kaya: “2014 yılı gelirimiz 628 bin 108 tl olup yıllık giderimiz 628 bin 108 TL’dir” dedi.
Konuşmaların ardından raporlar okunarak, olağan genel kurul toplantısı sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf Kredi Kooperatifi Mali Kongresi Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN