’ta Proje Döngüsü Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Muş’ta Proje Döngüsü Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı
Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi tarafından kamu kurum amirlerine yönelik ‘Proje Yazma ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi’ ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Muş Valiliği konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Vedat Büyükersoy, Vali Yardımcısı Zeliha Uyan, Proje Koordinasyon Merkezi Muş İl Koordinatörü Bülent Solmaz ve kurum amirleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Muş Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Muş İl Koordinatörü Bülent Solmaz, günün ihtiyaçlarına yönelik proje hazırlanabilmesi için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Teknik Destek Proje Teklif Çağrısı kapsamında PCM eğitimi için teklifte bulunduklarını ve bu tekliflerinin de kabul edildiğini söyledi. Proje yönetiminin işleyişiyle ilgili bilgiler veren Solmaz, “1956 yılından beri dünyada proje bazlı kalkınmalar esas alınmıştır. Proje kalkınmalarına ayrılan kaynakların yüklü miktarda maliyetler oluşturduğu, buna rağmen sonuç alınamadığı görülmüştür. Bunun için dünyada genel kabul gören yeni bir sisteme geçildi. Bununla mantıksal çerçeve kapsamında proje döngüsü yönetimi geliştirildi” dedi.
Solmaz, proje hazırlama eğitimin önemine değinerek, projelerin yazılmasından tamamlanmasına kadar faydalanıcılara destek olunması gerektiğini vurguladı.
Vali Yardımcısı Zeliha Uyan da, proje üretebilme adına yapılan toplantıların olumlu olduğuna dikkat çekerek, “Proje Koordinasyon Merkezimizde daha faydalı çalışmalar yapabilmek için il müdürlerimizle zaman zaman istişarelerde bulunduk. Proje hazırlama konusunda bir eğitime ihtiyaç olduğunu fark ettik. Bu eğitimin sonucunda oluşacak olan kalifiyeli personellerle ilin kalkınması için projeler hazırlanabilecek. Eğitime katılacak olan arkadaşların kendi birimlerinde aktif bir şekilde çalışmalarını rica ediyorum” diye konuştu.
Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise, proje hazırlamanın Muş için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, bu anlamda hibe ve desteklemeleri sağlayan ajanslardan ilin kalkınması için kaynak sağlama imkanının olacağını belirtti. Büyükersoy, “Türkiye Avrupa Birliği’ne aday ülke olarak oraya belli bir ödeme yapmaktadır. Ancak dönüşüne baktığımızda Avrupa Birliği konuları için yapmış olduğumuz ödemenin tamamının Türkiye’ye döndüğünü söylemek mümkün değil. Bunun sebebi de yeterli proje hazırlanmamasıdır. Sadece Muş’u kastetmiyorum. Türkiye genelinde Avrupa Birliği konuları için proje hazırlamamaktadır. Ülkemizin en fakir ili olarak Muş’un bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesi gerektiğini kanaatindeyim” dedi.
Muş’un kalkınması için proje hazırlamanın önemli olduğunu belirten Büyükersoy, bütün kurumların kendi alanlarında bu imkanlardan faydalanması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş’ta Proje Döngüsü Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN