Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varto’da Dipsiz Gölde Temizlik Çalışması

Giriş Tarihi: 7.7.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Varto’da Dipsiz Gölde Temizlik Çalışması
’un Varto Belediyesi Başkanlığı, Devlet Su İşleri Müdürlüğünden (DSİ) aldığı destek ile Dipsiz Göl’de (Gola Bébînî) temizlik çalışmalarına başladı.
7 bin 73 metrekarelik bir alana sahip olan ancak artık malzemeler ve çamurla tabandan tamamen dolan Dipsiz Göl’de çalışma başlatan Varto Belediyesi gölü tamamen temizledi. Dipsiz gölde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Varto Belediyesi İmar İşleri Müdürü Mehdin Akbal, depremler sonucu yer altı sularının yeryüzüne çıkması ile oluşan Dipsiz Göl’ün asıl alanın büyük kısmının tabandan tamamen dolduğunu ve sığlığını yitirdiğini belirterek, “Gölün tabanı tamamen çamurla dolmuş. Gölün alanı değişmiş, derinliği yitirilmiştir. Yaban kuşlarının uğrak alanı tamamen bitmek üzere ve göl bölgesinden kokular yayılmaktaydı. Belediyemizde gölü artık malzeme ve çamurdan kurtarmak için DSİ’den destek alarak göl alanında bulunan artık malzeme ve çamurdan temizleme çalışması başlatmıştır” dedi.
Yaklaşık15 gündür yapılan çalışmalar sonucu binlerce metreküplük çamur ve molozun göl alanından alındığını ve çalışmaların devam ettiğini söyleyen Akbal, “Belediyemizin göl temizliğini tamamlaması halinde doğa güzelliği Dipsiz Göl temiz, kokusuz ve su dolu bir alan olarak Varto halkının hizmetine sunulacaktır. Göl aynı zamanda yaban kuşları için de bir uğrak alanı olmuş olacak. Ayrıca belediyemiz tarafından gölün tamamen temizliğinin yapılması ardından ileriki zamanda göl bölgesinde dinlenme amaçlı çevre düzenlemesi yapılarak park alanı olarak düşünülmektedir” şeklinde konuştu.
Dipsiz Göl (Gola Bébînî)
Tamamı 7 bin 73 metrekarelik alana sahip olan Dipsiz Göl (Gola Bébînî) ilçe merkezine sağ yönlü doğrultu atımlı Kuzeydoğu Anadolu fayı (KAF) ile sol yönlü doğrultu atımlı Doğu Anadolu fayının (DAF) kesişimin oldukça yakın bir kesiminde yer almaktadır. Bu nedenle bölge aktif fay zonlarının bulunduğu bir alanda yer almaktadır. Yer altı kaynağı olan gölün suyu sodalı olup vatandaşların anlatımlarına göre böbrek taşlarını düşürdüğü söylenmektedir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin yaptığı çalışmaya göre 710407-4339752 koordinat değerleri arasında yer alan gölün su yüzey sıcaklığı 22,50 C ve debisi 2 lt/s’dir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varto’da Dipsiz Gölde Temizlik Çalışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN