Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Aspir Üretiminin Yaygınlaştırılması Hedefleniyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’de aspir üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz yaptığı açıklamada; Aspir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ve nadas alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılma amacıyla İl Özel İdare kaynaklı destekleme çalışmalarına başlandığını kaydetti.
Söz konusu proje çerçevesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Merkez Tarım Kredi Kooperatifi’nden 6 bin Kg. tohum teslim alınarak proje uygulanacak çiftçilere dağıtıldığını ifade eden Yılmaz, Nevşehir’e bağlı Kozaklı, Hacıbektaş, Acıgöl ve Avanos İlçelerinde 1200 dekar alanda ekimi gerçekleştirilecek olan aspirin yaygınlaştırılmasıyla ürün çeşitliliğinin de artmış olacağını vurguladı.
Aspirin kıraç alanlara da ekilebilmekte olduğunu söyleyen Yılmaz: “Hububat ekim alanlarında münavebeye girmesi nedeniyle de ilimiz için bir avantaj olmaktadır. Aspir yetiştiriciliğinin ilimizde yaygınlaştırılmasıyla üretilen sofralık yağın yüksek kalitede oluşundan dolayı ülkemizin yağ açığının kapatılmasına da katkıda bulunulmuş olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir’de Aspir Üretiminin Yaygınlaştırılması Hedefleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN