Belediyesi’nden Engelli Öğrenciler İle Velilerine Psikolojik Destek

Giriş Tarihi: 24.3.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 10:11
Nevşehir Belediyesi’nden Engelli Öğrenciler İle Velilerine Psikolojik Destek
Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Danışma Merkezi, engellilere ve ailelerine yönelik psikolojik destek çalışmalarını sürdürüyor.
Kadın Danışma Merkezi, Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’nde eğitim gören engelli çocuklara haftanın bir günü psikolojik destek sağlıyor. Bu kapsamda merkez tarafından ailelere çocukların farklılık gösteren bireysel gelişimsel ihtiyaçlarının fark edilmesi, her birey için özel gelişim hedeflerinin belirlenerek takibinin yapılması, ailelerin her çocuğa özgü ihtiyaçlarının fark edilmesi, çocuk ihmal ve istismarı konusunda bilgilendirme yapılıyor.
Bilgilendirme toplantılarında ayrıca Kadın Danışma Merkezi çalışmaları ve işleyişi ile ilgili bilgiler de verilerek toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddetin türleri konusunda farkındalık kazandırma hedefleniyor.
Engelli öğrencilerin velilerine yönelik olarak yapılan eğitimde, öğrencilerin gelişimlerinin takip edilerek merkezle uyumlu bir şekilde aile içi hayatına rehberlik yapılması hedeflenirken, çocuk hakları kapsamında çocuklara yönelik ihmal ve istismar kavramları işlenerek, bunlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği, başvurulabilecek noktalar ve yasal süreçler konusunda bilgilendirme yapılıyor.
Çok sayıda öğrenci velisinin katıldığı eğitim çalışmalarında Nevşehir Belediyesi Özel İnsanlar Eğitim Merkezinde bugüne kadar yapılmış olan ve yapılmakta olan etkinlikler konusunda bilgilendirmeler yapılırken, merkezde yapılması planlanan çalışmalar konusunda ailelerin katkı sağlamak istedikleri konular, beklentileri ve talepleri ile ilgili kendilerini ifade etmelerine fırsat tanınarak daha şeffaf daha etkin bir katılım ortaya konuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir Belediyesi’nden Engelli Öğrenciler İle Velilerine Psikolojik Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN