’de Suruç Protestosu

Giriş Tarihi: 22.7.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 07:49
’de Barış ve Demokrasi Birliği üyeleri, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı kınadı. Eyleme Sanatçı Edip Akbayram’da katıldı.
Nevşehir’in Avanos ilçesinde Tahta Köprü girişinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, ’Suruç katliamını kınıyoruz. Gezi’nin çocuklarını Kobani yolunda katlettiler’ yazılı pankart açarak yaşanan terör olayına tepki gösterdi.
‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ şeklinde sloganlar atan ve aralarında sanatçı Edip Akbayram’ın da bulunduğu grup daha sonra basın açıklaması yaptı. Nevşehir Barış ve Demokrasi Birliği adına basın bildirisini okuyan Ahmet Çelik, Kobani’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere farklı illerden Urfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonlu 300 gencin konakladığı Amara Kültür Merkezi’nde kelimelerle ifade edilemeyecek kadar alçakça bir saldırıya maruz kaldıklarını ve bu saldırıda 32 gencin yaşamını yitirdiğini 100’ü aşkın kişinin yaralandığını kaydetti.
Bu saldırıyı nefretle ve şiddetle kınadıklarını belirten Çelik: “Böylesine acımasız bir katliama uğrayan silahsız, sivil gençlerin orada bulunmalarının nedeni Kobani halkına ilaç, yardım ve çocuklara oyuncak ulaştırmak, bir hatıra ormanı kurmak, bir müze yapmaktı. Kobanili çocuklara oyuncak getirip Kobani’nin yeniden inşası için gönüllü olan, tatillerinden feragat eden bu gençlerimize kıyan katiller sürüsünü hepimiz yakından tanıyoruz. Kobani’de daha bir ay önce çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 250’den fazla insanı katledenler Suruç’ta gençlerimizi katlettiler” dedi.
Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevşehir’de Suruç Protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN