Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Giriş Tarihi: 11.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Soba Zehirlenmelerine Dikkat
İl Sağlık Müdürlüğü, rüzgar ve lodos nedeniyle soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.
Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, 2012 yılında 111 kişinin zehirlendiğini 3 kişinin de öldüğünü, 2012 yılında 205 zehirlenmede 2 kişinin öldüğünü, 2013 yılında 358 zehirlenmede 1 kişinin öldüğünü, 2014 yılında ise 305 zehirlenmenin olduğunu ölüm olayının olmadığını söyledi.
Müdür Yılmaz, son zamanlarda evlerde yapılan soba kullanımı ile ilgili eğitimlerin başarılı olduğunu ve bununla ilgili 2 bin 500 aileye soba yakma ve kullanma eğitimi verdiklerini belirtti.
Müdür Yılmaz yaptığı açıklamada, “Soba zehirlenmeleri bildiğimiz gibi özellikle sonbahar aylarının başlamasıyla havaların soğumasıyla soba yakılmaya başlanmaktadır. Bununla ilgili biz sonbahar itibariyle Sayın Valimizin direktifleriyle kömür kullanan ve SYDV’den kömür verilen evlerde bilgi ve bilinçlendirme amacıyla ev ev gezerek soba ve kömür zehirlenmelerinde ne gibi belirtiler olur, o an ne yapılabilir gibi ev ev gezerek köylerde de kahvelerde ve kuran kurslarında toplu eğitimler veriyoruz. Şuana kadar yaklaşık 2 bin 500 aileye konu ile ilgili eğitim verildi” dedi.
Karbonmonoksit gazının sinsi bir gaz olduğunu söyleyen Yücel, “Karbonmonoksit gazı kokusuz, renksiz ve sinsi bir gazdır. Bundan dolayı ölümler olabilmektedir. Bu gaz sohbet ederken dahi bayıltıp ileriki saatlerde de ölüme sebep verebilir. Halkımızdan rüzgarlı ve lodoslu havalarda sobalarının mümkün oldukça yakmamaları veya sobayı köz haline geldikten sonra uyumalarını istiyoruz. Sinsi bir gazdır, bunun belirtileri olarak, uyku hali, baş dönmesi, bulantı, kusma belirtileri vardır. Bu belirtileri gördükten sonra hemen bulunduğu ortamdan uzaklaşmak, ortamı havalandırmak ve 112 acil servis ekiplerinden yardım istemek gerekiyor” diye konuştu.
Yücel, “2014 yılı itibariyle ilimizde 305 zehirlenme vakası görüldü, çok şükür ölüm olayı olmadı. Kişilerin bilgi ve bilinçlendiğini ümit ediyorum. Halkımızda bu konuda çok duyarlı. İnşallah bundan sonra da ölüm vakaları ilimizde ve ülkemizde olmamasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.
Diğer yandan Niğde’de dün akşam saatlerinde rüzgarlı havadan dolayı 2’si çocuk toplam 9 kişi karbonmonoksit gazından dolayı zehirlendiği Niğde Devlet Hastanesinde tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soba Zehirlenmelerine Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN