Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altunhisar’da Patates Tohumlama Nisan Ayında Başlıyor

Giriş Tarihi: 8.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 14:42
Altunhisar’da Patates Tohumlama Nisan Ayında Başlıyor
Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Niğde’de en erken patates üretiminin yapıldığı Altunhisar ilçesinde Nisan ayı içerisinde patates tohumluğunun toprakla buluşacağını söyledi.
Niğde genelinde 180 bin dekar alanda patates üretimi yapıldığını belirten Kenar; “gerek iklim gerekse düşük rakımı nedeniyle daha erken patates dikimi yapılabilen Altunhisar ilçemiz aynı zamanda pazara da ilk ürünü sunulabilen ilçemizdir. İlimizde önemli bir yer tutan patates bitkisi nisan ayında başlayan üretim sürecini yüksek rakımlı bölgelerimizde Kasım aylarını bulan hasada kadar meşakkatli bir zaman aralığında sürdürmektir” dedi.
Patates üretim sezonunda dikimden hasada kadar çiftçilerin yanında olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “ Dikim öncesi yapılacak tohumluk hazırlığı, taban gübrelemesi ve dikimle ilgili yapılacak hataların sonrada telafisinin genellikle mümkün olmadığını bu nedenle üreticilerimizin dikim öncesi Niğde Ziraat Odamızın tarımsal konulardaki tavsiyelerini alması çok önemli olacaktır” diye konuştu.
Kenar, açıklamasının devamında patates üretiminin sadece üreticilerin değil Niğde ilinin hatta Ülke ekonomisinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek üreticilere bu bilinçle bereketli bir yıl geçirmesini diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altunhisar’da Patates Tohumlama Nisan Ayında Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN