Eczacılar Odası Başkanından ‘Kanser İlacı’ Uyarısı

Giriş Tarihi: 21.6.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:44
Eczacılar Odası Başkanından ‘Kanser İlacı’ Uyarısı
Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, Sağlık Bakanlığının yeni Uygulaması ile adeta SSK eczanelerine geri dönüş yaptığını belirterek: “10 sene geriye döneriz” dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 21.04.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile 267 kalem onkoloji ilacının, 01.07.2015 tarihi itibariyle kamu hastanelerinde tedavi gören hastalar için hastane tarafından temin edileceğini hatırlatan Öztürk, vatandaşların mağdur olmaması için hükümetin bu düşüncesinden biran önce vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.
Öztürk yaptığı açıklamada: “Kanser ilaçları 1 Temmuz 2015 tarihi itibaren Sosyal Güvenlik Kurumunun aldığı bir kararla hastanelerin eczanelerinden satılacak buda vatandaşlarımıza çok büyük bir zorluk ortaya çıkaracak. İlca büyük ihtimalle hastanelerde zaman zaman bulunamayacak. SGK bunu genelde eşdeğerini verecek. Eş değerini verince hastalar psikolojik olarak rahatsız olacaklar. İlaçları bulamayacaklar. Bulamadıkları zaman kötü niyetli kişilere gidip bu ilacı temin etmeye çalışacaklar. İkincil arzu edilmeyen gayri meşru bir piyasa oluşacak. Zaman zaman bunu geçmişte yaşadık. İnşallah hükümet bu düşüncesinden biran önce vazgeçer. Çünkü geçmişte sosyal güvenlik kurumunun hastane eczanelerinden ayaktaki hastalara ilaç verme me anlayışı buradaki suiistimallerinden yüksekliğinden alınan bir karardı. Şimdi artık eski düzene yaklaşık 10 sene geri dönüyor. Tekrar aynı yanlışa girilecek diye değerlendiriyoruz. İnşallah vazgeçilir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eczacılar Odası Başkanından ‘Kanser İlacı’ Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN