Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğum Yardımı Paraları Yatırılıyor

Giriş Tarihi: 1.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
Doğum Yardımı Paraları Yatırılıyor
’de Doğum Yardımına Başvuran 432 kişiye 186 bin 900 tl doğum yardımında bulunuldu.
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Harun Koca, Niğde’de doğum yardımı başvurularının 15 Mayıs itibariyle başladığını ve Haziran ayı içerisinde başvuru yapanların hesabına doğum yardım paraları yatırıldığını söyledi.
Koca, birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verileceğini belirterek, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, 15 Mayıs itibariyle de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verildiğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edileceğini kaydetti. Kurumuza Haziran ayı içerisinde 432 vatandaşımız başvurmuş olup 186 bin 942 TL doğum yardımları vatandaşlarımızın hesaplarına yatırıldı” dedi.
Haziran ayı içerisinde 432 vatandaşımız başvurmuş olup bu başvuran vatandaşlarımızın hesabına dün itibariyle 186 bin 942 TL yatırıldığını, doğum yardımından yararlanmak isteyenlerin ilgili birimlere başvurması gerektiğini dile getiren Koca, doğum yardımı şartlarını şu şekilde sıraladı: “Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır. Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır. Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum Yardımı Paraları Yatırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN