Kaçak FETÖ'cüler 'a yalvarıyor

'a kaçan 8 asker Türkiye’ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk olarak kendilerine uygulanacağını öne sürdüler.

Giriş Tarihi: 14.8.2016 10:19
Kaçak FETÖ'cüler Yunanistan'a yalvarıyor

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra askeri helikopterle 'ın Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 2'si binbaşı, 4'ü yüzbaşı, 2'si de başçavuş 8 asker Türkiye'ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk olarak kendilerine uygulanacağını öne sürdüler.

Askerler, Dimokratia gazetesine konuştu. Gazete, "İnsaf edin. Bizi Erdoğan'a vermeyin"manşetiyle çıktı. Firariler, Başbakanı Aleksis Çipras'dan siyasi sığınma taleplerini kabul etmesini isteyerek, Türk hükümetinin idam cezasını geri getirmek için, önce 'ın kendilerini iadelerini beklediğini iddia ettiler. Askerler "İade edilirsek, idam cezası ilk kez bize uygulanacak"diye konuştu.

'HELİKOPTERDE BAŞKA KİMSE YOKTU'

Siyasi sığınma başvuruları ile ilgili 19-25 Ağustos tarihleri arasında Atina'daki İltica Komisyonu'na ifade verecek olan 8 asker, Yunanistan'a beraberlerinde bir "CIA ajanı ile kaçtıklarına" ilişkin Türk medyasında çıkan haberleri de reddettiler. "Helikopterde sadece bizler vardık. Kesinlikle 9'uncu bir kişi yoktu" dediler. Yunan medyası, askerlerin sığınma taleplerinin reddedilmesi halinde, Türkiye'ye iadelerini geciktirmek amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma niyetinde olduklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak FETÖ'cüler Yunanistan'a yalvarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN