Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe girişimi davalarında 3 bin 664 haine ceza yağdı

darbe girişimine ilişkin açılan 289 davadan 265’i karara bağlandı. 6 bin 789 sanıktan 2 bin 260’ı müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. En ağır cezalar, Genelkurmay Karargahı’nda kalkışmayı planlayan baş hainlere verildi

Darbe girişimi davalarında 3 bin 664 haine ceza yağdı
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan 289 davadan 264'ü karara bağlandı, 25 davada yargılama sürüyor. Toplam 6 bin 789 sanık hakkında karar verildi. Biten davalarda 2 bin 260'ı müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere 3 bin 664 darbeciye hapis cezaları verildi. Bunlardan bin 206'sı ağırlaştırılmış müebbet, bin 54'ü müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bin 404 sanığa da 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 2 bin 609 kişi beraat ederken, 516 kişi hakkında ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verildi. Firari sanıkların dosyaları ise yakalandıklarında yargılama yapılmak üzere ayrıldı. Darbeci örgütün elebaşısı Fetullah Gülen, mahkeme kayıtlarında baş firari olarak da yer aldı. Şimdiye kadar çıkan kararlarda, darbeye katılan sanıklara "Türkiye Cumhuriyeti'nin öngördüğü anayasal düzeni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezaları verilirken, her bir şehit için de ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezaları verildi. Yaralama, alıkoyma, haberleşmenin engellenmesi, mala zarar verme, yağma gibi onlarca suçtan da ayrı ayrı hesap yapılarak, darbeciler ayrıca binlerce yıla varan hapis cezalarına mahkum edildi. Yargılaması biten önemli davalardan bazıları şöyle:

SUİKASTÇILAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a suikast girişimi davası, 4 Ekim 2017'de karara bağlandı. Muğla'da görülen davada sanıklardan 31'ine 4'er, 3'üne birer kez ağırlaştırılmış müebbet; birine 4, birine 3, 4'üne birer müebbet hapis cezaları verildi. Bir sanık 18 yıl, bir sanık 15 yıl hapis cezası aldı.

EN AĞIR CEZALAR
Genelkurmay Karargahındaki eylemlerle ilgili çatı dava: 20 Haziran 2019'da karara bağlandı. 224 sanıktan 133'ü en az birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Sanıklardan 16'sı müebbet, 5'i de "anayasayı ihlale yardım" suçundan 12.5 ile 15 yıl arasında hapse çarptırıldı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 13 sanık hakkındaki kamu davası ayrıldı. Dönemin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi ve öncesinde Hava Kuvvetleri Komutanı olan eski orgeneral Akın Öztürk, eski tümgeneraller Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, eski tuğgeneraller Hakan Evrim, Ali Osman Gürcan, Erhan Caha, Mehmet Partigöç, eski tuğamiraller Ömer Faruk Harmancık ve Sinan Sürer'in aralarında bulunduğu 17 sanık, 141'er kez ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi.
Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı (ÖKK) ele geçirmeye kalkışan darbecilerin davası: 68 sanıktan 23'üne ağırlaştırılmış müebbet, 3'üne müebbet.
ÖKK'yi ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi vurup, darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi: 18 darbecinin tamamına "nitelikli kasten adam öldürme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, 13'üne müebbet.

DARBENİN İSTANBUL AYAĞI
Yurtta Sulh Konseyi'nin İstanbul yapılanmasına ilişkin İstanbul'daki ana darbe davası: 12 subaya anayasayı ihlalden ağırlaştırılmış müebbet. Bu sanıklardan 5'ine ayrıca İstanbul'da 87 kişinin ölümünden sorumlu oldukları gerekçesiyle 87'şer kez ağırlaştırılmış müebbet.
Şehitler Köprüsü davası: 143 sanıktan 72'sine "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet. Sanıklara, Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un aralarında bulunduğu 34 şehidi öldürmekten de ayrıca ağırlaştırılmış müebbet. Darbe teşebbüsüne yardımdan 22 sanığa 17 yıl 7'şer ay, 5 sanığa 15'er yıl hapis. Sanıklara gaziler için de ayrıca "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan onlarca yıla kadar hapis cezaları verildi.
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kapatan rütbeli askerlerin davası: 13'ü ağırlaştırılmış müebbet, 2'si müebbet. TURKUVAZ MEDYAYI HEDEF

ALANLAR
66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda yaşananlar ve aHaberi'i işgale giden askerler: 131 sanıktan 55'ine müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet.
İzmir'de, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan'ın aralarında bulunduğu 280 sanıktan 104'ü ağırlaştırılmış müebbet, 143 sanığın dosyası ayrıldı.
2. Ordu Komutanlığının merkezi olan Malatya'da 14 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 2 kişiye müebbet. Dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye darbe teşebbüsüne yardımdan 15 yıl hapis.
Erzincan'da 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı ve İl Jandarma Komutanı ile FETÖ'nün mahrem imamının aralarında bulunduğu 22 sanıktan 3'üne ağırlaştırılmış müebbet, 15'ine müebbet.

DEVAM EDEN KRİTİK DAVALAR
FETÖ'nün hain darbe girişimine ilişkin halen devam eden davalardan bazıları şöyle:
15 Temmuz gecesi darbe girişiminin yönetildiği merkez olan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin dava: Toplam 475 asker ve FETÖ'nün sivil imamı yargılanıyor. Davada sanıkların son savunmaları alınıyor.
Jandarma Genel Komutanlığı karargahında meydana gelen eylemlere ilişkin dava: 245 kişi yargılanıyor. Sanıkların savunmalarıyla yargılamaya devam ediliyor.
Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlerle ilgili dava: 142 kişi yargılanıyor. Dava tanık dinlenme aşamasında.
Darbecilerin İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nı işgaline ilişkin dava: 159 sanıklı bu davada sanıkların son savunmaları alınıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe girişimi davalarında 3 bin 664 haine ceza yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN