Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da ‘Mahremiyet Algıları’ Sempozyumu

Giriş Tarihi: 27.3.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Ordu’da ‘Mahremiyet Algıları’ Sempozyumu
Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve 3 gün sürecek olan ’Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları’ konulu sempozyumun açılışı gerçekleştirildi.
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, Ordu Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı ve 3 gün devam edecek olan ’Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu’ başladı.
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış törenine Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, dekanlar, daire müdürleri, öğretim görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyum açılışı Ordu Yalı Camisi İmamı Murat Sivrikaya’nın Kur’an-ı Kerim okuması ile devam etti. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, sempozyumun Ordu Üniversitesi’nde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
YARILGAÇ: "ÜNİVERSİTEMİZ İLİMİZE ÇOK ŞEYLER KATTI"
Programda konuşan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesi’nin az zamanda çok işler başardığını söyledi. Göreve geldiklerinde ilk iş olarak İlahiyat Fakültesi kurmak için çalışma yaptıklarını ifade eden Yarılgaç, "Göreve geldiğimiz ilk zamanda İlahiyat Fakültesi kurulması için çalışma başlattık. Çok yönlü ve yoğun çalışmalarımızın ardında İlahiyat Fakültesini kurmuş olduk. Ordu Üniversitesi genç bir üniversite ancak bölgesine ve şehrine kattığı kazanımlar, insanlığına kattığı kazanımlar ortadır. Bu bağlamda 3 gün sürecek olan sempozyumun başarılı geçmesini, mahremiyetin algılanmasının faydalar getirmesini temenni ediyorum. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum" dedi.
YILMAZ: "ORDU İÇİN ÖNEMLİ BİR SEMPOZYUM"
Sempozyumun düzenlenmesine destek veren Ordu Büyükşehir Belediye Başakanı Enver Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, yapılan sempozyumun Ordu için önemli bir konu olduğunu söyledi. Ordu’da 10 yılı aşan süre zarfında bu şekilde bir sempozyumun olmadığını dile getiren Yılmaz, sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Sempozyum boyunca değerli bilim adamlarını Ordu’da ağırlamaktan gurur duyduklarını vurgulayan Yılmaz, "Kitle iletişim araçlarının bu kadar geliştiği günümüzde kalabalıklar içinde yalnızlık çeken insanın kendi özel dünyasını başkasına açmak konusunda sorun yaşaması düşündürücüdür. Geçmişte anneye yazılmış bir asker mektubunun sıcaklığını, sabahın erken vaktinde bereketi arayarak işine giden kişinin komşusuna verdiği içten selamı ya da ev hanımlarının birbirlerine bir kahve içimlik çat kapı yaptıkları komşu ziyaretlerini belli bir yaşın üzerindeki herkes hatırlar. Modern toplumda internet üzerinden yazışmalar yapan, aynı apartmanda oturup da birbirini tanımayan ve önceden alınan randevularla güç bela birbirleriyle görüşebilen kitlelerin bunu anlaması zordur. Aslında burada önemli olan, bunlardan hangisinin doğru olduğundan çok, değişen şartların buna nasıl etki ettiğini tespit etmek, bu değişimin getirdiği olumlu ya da olumsuz yönlerin mahiyeti üzerinden toplumu anlamlandırmak ve mahremiyetin nerede başlayıp nerede bittiğini sorgulayarak sağlıklı bir toplum inşa etmektir" diye konuştu.
Hazreti Peygamber’in ‘Veda Hutbesi’nden örnekler veren Enver Yılmaz, "İnsan mahremiyetinin önemini bir kez daha vurgulayarak bu üç günlük bilimsel etkinliğin hayırlara vesile olmasını, akademik ve sosyal alanda olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyor, hepinizi hürmetle selamlıyorum" şeklinde konuştu.
BALKANLIOĞLU: "GÜZEL AHLAK İNSANIN FITRATINDA VARDIR"
Programda söz alan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, programın Ordu’da düzenlemesinden dolayı mutlu olduğunu vurguladı. Balkanlıoğlu, "Tüm dinler akıl sahibi insanlar için inmiştir. İslam dini ise güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiği, hem Kuran-ı Kerim’de hem de hadislerde bizlere anlatılmaktadır. Güzel ahlak, insanın yaratılışında koyulmuş bir olgudur. Ahlak ve maneviyat kelimenin tam anlamıyla içimize işlemiş olsa, kendimiz için istemediğimiz hiçbir şeyi başkası için de istemesek ve komşumuz açken tok yatmasak, herkes hakkına razı olsa, polise, jandarmaya, kilide ihtiyaç var mıdır? Her şeyin başı budur ve toplum bu şekilde dizayn edilmelidir. Ordu gibi değerlerine bağlı bir ilde bu tür sempozyumun yapılıyor olması bizler için sevindirici. İnşallah hayırlara vesile olan bir sempozyum olur" ifadelerini kullandı.
Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sadık Kılıç’ın konuşmasıyla devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ordu’da ‘Mahremiyet Algıları’ Sempozyumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN