HABERLER

Dünyanın en gözde otomobilleri Türkiye’den çıktı

24.07.2017 Pazartesi
DÜNYANIN EN GÖZDE OTOMOBİLLERİ TÜRKİYE’DEN ÇIKTI

Bursa’da üretilen Renault Clio Fransa’da, Sakarya’da üretilen C-HR ise Japonya’da en çok satan modeller arasında yer aldı. Bursalı Fiat Tipo ise İtalyanların gözdesi oldu.

Türkiye'de üretilen otomobiller dünyanın gözdesi oldu. Renault Clio Fransa, Toyota C-HR Japonya, Fiat Tipo ise İtalya'da en çok satan otomobiller listesinde ilk sıralarda yer aldı. İlk altı ayda Fransızların en çok sevdiği otomobil modeli Oyak Renault Bursa tesislerinde üretilen dördüncü nesil Renault Clio oldu. Bursalı Clio, 64 bin adetle Fransa'da en çok satılan modeller sıralamasında bir numara oldu.

ANA ÜRETİM MERKEZİ

Clio, 2016'da da en çok satan model olmuştu. Türkiye, Clio'nun ana üretim merkezi konumunda bulunuyor. Ağırlıklı olarak Oyak Renault Bursa tesislerinde üretilen Clio'nun küçük bir bölümü ise Fransa'da Flins'te üretiliyor. Clio, Avrupa'da da en çok satan üçüncü model. İlk beş ay sonuçlarına göre Clio'nun toplam satışları yüzde 8 artışla 147 bin adede yükseldi. Fransa'da en çok satanlar listesinde Peugeot 208, 54 bin adetle ikinci, Peugeot 2008, 38 bin adetle üçüncü, Peugeot 308, 37 bin 860 adetle dördüncü sırada yer aldı. Renault'nun en çok satan modeller sıralaması giren ikinci modeli ise Captur oldu. Captur, 37 bin 479 adetle beşinci sırada bulunuyor.

SATIŞLAR ARTIYOR

Bursa'da Tofaş tesislerinde üretilen Fiat Tipo da, İtalya ve Avrupa'da performansıyla dikkat çekiyor. Bursalı Fiat Tipo yılın ilk beş ayında 61 bin 902 adet satıldı. Tipo satışları yüzde 258 gibi yüksek seviyede arttı.

FARKI HIZLA KAPATIYOR

Sakarya'da üretilen Toyota C-HR da Japonların gözde otomobil modelleri arasında yer aldı. C-HR, ilk altı ayda 79 bin 303 adet satıldı. C-HR, Japonya'da en çok satan üçüncü modeli oldu. İlk sırada ise 91bin 246 adetle Toyota Prius, 84 bin 211 adetle Nissan Note bulunuyor. Yılbaşından bu yana satışlarını her ay artıran C-HR'nin birinci sırada bulunan Prius ve ikinci sırada bulunan Note ile aradaki farkı hızla kapattığı dikkat çekiyor. C-HR'nin Avrupa'daki talebi de giderek artıyor. Aylık satışları 10 binadetlere çıkan C-HRbeş ayda toplam 51 bin adet satttı.

Ufuk SANDIK / SABAH

;
BİZE ULAŞIN