HABERLER

Elektrikli otomobil bir milyon kişiye istihdam sağlayacak

12.12.2017 Salı

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Kurucusu Berkan Bayram, elektrikli araç ve bağlı teknolojilerinin yeni istihdam olanakları sağlayacağını belirterek,"Bugün itibarıyla Türkiye'de bu yeni istihdam alanlarının gelişmesi, bu iş kollarının işletilmesi, pazarlanması, servis hizmeti sunulması ve üretimi gibi modeller, otomotiv sektöründe bir milyon kişiye ulaşabilecek yeni iş gücü alanının açılmasına ön ayak olacak." dedi.

"Pazarı Amerika ve Çin domine ediyor"

Bayram, dünyada Norveç, Hollanda ve Almanya gibi ülkelerin karbon salımı yapmayan ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltıcı projeleri uygulamaya başladığını belirtti.

Bu ülkelerin kendilerine bir tarih hedefi koyduğunu aktaran Bayram, "Görünen o ki, 2030'a kadar Avrupa ülkeleri genelinde yüzde 70 oranında tamamen elektrikli ulaşıma geçilmiş olacak. Mevcut durumda ise dünya elektrikli otomobil pazarını Amerika ve Çin domine ediyor. Türkiye'nin de bu tabloyu doğru okuması ve daha fazla gecikmeden elektrikli araçları 2023 vizyonuna alması gerekiyor." diye konuştu.

Bayram, Türkiye'nin milli projesi olan elektrikli otomobil üretiminin rastgele alınmış bir karar olmadığına işaret ederek, "Bu proje projeksiyonların ve üretim biçimlerinin değişmesine paralel olarak uzun vadeli bakış açısıyla planlanmış bir projedir. Projenin hayata geçirilmesi hem yurt içinde hem de bölgemizde teknolojik hamle bir olarak değerlendirilecek. Eğer Avrupa dizel araçlara yasak getiriyorsa, elektrikli araçların önünü açıyor demektir. Dolayısıyla açılan bu pazara milli projemiz olan elektrikli otomobil, elektrikli otobüs veya elektrikli kamyon ile cevap verebiliriz. İşte ülkemiz açısından en büyük, en önemli potansiyel pazar karşımızda duruyor."

BİZE ULAŞIN