HABERLER

Tesla Model S bir ilki başardı

16.06.2020 Salı
TESLA MODEL S BİR İLKİ BAŞARDI

Elon Musk önderliğinde elektrikli otomobil alanında yoluna devam eden Tesla, yeni gelişmeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce de yeni Tesla Model S menzili ile dikkatleri üzerine topladı. Yeni geliştirme ile birlikte Tesla Model S bir ilki başarmış oldu.

Kısa bir süre önce yapılan resmi açıklamaya göre Tesla Model S yeni artırılmış menzil seçeneği ile resmi olarak 402 mil seviyesine kadar çıkmayı başarmış durumda. Bu da yaklaşık olarak 646.95 km anlamına geliyor. Yeni menzile sahip bu model için, Model S Long Range Plus isimlendirmesi kullanılacak.

Shiftdelete'ın haberine göre tek şarj ile kat edilebilecek söz konusu bu mesafe Tesla Model S'i, dünyanın en uzun menzile sahip elektrikli otomobili konumuna yükseltmiş oldu. Yeni menzil dikkate alındığında, 2019 Model S 100D modeline kıyasla yaklaşık olarak yüzde 20 oranında bir menzil artışı yaşanmış gibi görünüyor.

Yeni Tesla Model S menzili, açıklanan resmi bilgilere göre EPA tarafından da onaylanmış durumda. Nitekim kaydedilen bu başarı da EPA onayları listesi üzerinde kendini gösteriyor. Model S Long Range Plus modelinde yapılan geliştirmeler arasında, yeni 8.5 inç tekerlekler de yer alıyor. Açıklanan bilgilere göre aerodinamik olarak yapılan iyileştirmeler, menzil artışında yaklaşık olarak yüzde 2 oranında pozitif etki oluşturmayı başarmış.

Bunların dışında şarj ünitesi, fren sistemi ve süper şarj tarafında da çeşitli iyileştirmeler yapıldığına dikkat çekiliyor. Son olarak belirtmek gerekirse yeni menzil seçenekli modelin Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi olarak satışları da başlamış durumda.

SON DAKİKA