HABERLER

Araçlar daha akıllı olacak

27.01.2021 Çarşamba
ARAÇLAR DAHA AKILLI OLACAK

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, araçları daha akıllı hale getirecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını sanal olarak düzenlenen ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde tanıttı.

Genellikle akıllı telefonlara yönelik olarak ürettiği yongalarla bilinen Qualcomm, iki günlük sanal 'Automotive Redefined' etkinliğinde, en geç 2024 yılının başlarında otomobillere gelecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını tanıttı.

Teknoloji, daha az enerji ile daha yüksek performans elde edilmesini sağlayan 5 nanometre çip üretimine dayanıyor. Etkinlik öncesinde verdiği röportajda konuşan Qualcomm'un otomobil bölümünün genel müdürü Nakul Duggal, "Bugün evinizde, ofisinizde veya telefonunuzda kullanabileceğiniz birçok eğlence ve bilgi ekosistemi arabanızın bir parçası olacak" ifadelerini kullandı.

"Arabalar çevrelerinden daha fazla haberdar olacak. Ayrıca otonom şekilde gidebilecekler" diyen Duggal, bu ve daha fazlasının önümüzdeki dört veya beş yıl içinde hayatımızın bir parçası olacağını söyledi.

Shiftdelete'ın haberine göre dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları, kokpitin daha akıllı ve tamamen yolcuların tercihlerine uyarlanabilir olmasını sağlayan gelişmiş grafikler, multimedya, bilgisayar görüşü ve yapay zeka özellikleri içeriyor.

Navigasyon ve eğlence için kullanılabilen 10 veya daha fazla çoklu yüksek çözünürlüklü ekranı destekleyen platform, aynı zamanda arabanın içinde veya çevresinde neler olduğunu izlemek için birden fazla yüksek çözünürlüklü kamera girişine de sahip.

Platformdaki geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri; daha fazla sürücü ve yolcu kişiselleştirmesi, araç içi sanal yardım, doğal ses kontrolü, sürücü izleme ve yolcu varlığını algılama imkanı sağlayacak. Teknoloji, koltuk ve ayna konumlandırma, klima ve ses tercihleri gibi bilgi-eğlence ve araç kontrolleri konusunda yolcuların tercihlerini sürekli olarak öğrenebiliyor ve bunlara uyum sağlayabiliyor.

Şu anda Qualcomm'un teknolojisi donatılmış yaklaşık 150 milyon araba var. Üçüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformunu kullanan araçlar bu yıl satışa sunulacak. Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformu'na sahip araçlar ise 2023 sonlarında veya 2024'te yollara inecek.

SON DAKİKA