HABERLER

Apple'ın aracını Japon otomotiv devi üretebilir

11.02.2021 Perşembe
APPLE'IN ARACINI JAPON OTOMOTİV DEVİ ÜRETEBİLİR

Apple'ın otomobil projesini hayata geçirecek şirketin Nissan olabileceği söyleniyor. İlk kez geçtiğimiz günlerde gündeme gelen iddia, Nissan CEO'su Makoto Uchida'nın yaptığı bazı açıklamalarla desteklenmiş gibi görünüyor. Ancak resmi bir açıklama, şu an için yapılmadı.

Söylenenlere göre Apple, tamamen elektrik motoruna sahip olan ve muhtemelen otonom yapıda bir otomobil tasarlıyor ve bu otomobili üretecek şanslı şirketin belirlenmesi üzerinde çalışılıyor.

Apple'ın otomobil projesiyle ilgili olarak gündeme gelen ilk isim, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai'ydı. Ancak sonradan Hyundai'ın değil de Hyundai'ın alt şirketlerinden olan Kia Motors'un bu otomobili üreteceği ortaya çıktı. Ancak Kia Motors'un yaptığı açıklamalardan rahatsız olan Apple'ın, anlaşmayı iptal ettiği dile getirildi. Neticede Apple, otomobil projesini bir sır gibi saklamaya çalışırken Kia Motors, Apple ile görüşüldüğünü ilan etmişti. Şimdiyse bu konuda Nissan'ın ismi öne çıkmaya başladı.

Webtekno'nun haberine göre Nissan geçtiğimiz gün çeyrek dönemlik mali durumunu açıklamak için bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda konuşan CEO Makoto Uchida, Apple ile görüştüklerini doğrulamasa bile bir takım planlarının olduğunu açıkça dile getirdi.

Uchida'nın açıklamalarına göre otomobil sektörü, her geçen gün biraz daha değişiyor. Bu değişimin bir parçası olmak istediklerini beyan eden CEO, yeni girişimlerde bulunulması gerektiğini ifade etti. Bununla da yetinmeyen Uchida, sahip oldukları bilgi ve yetkinliği de iyi deneyime sahip şirketlerle ortaklıklar kurarak çalıştırmaları gerektiğini söyleyerek, önemli imalarda bulunmuş oldu.

Japon otomobil üreticilerinin, sektörde ne kadar iyi oldukları zaten herkes tarafından biliniyor. Bu durumun farkında olan Apple'ın da Honda, Mazda, Mitsubishi ve Nissan gibi üreticilerin de olduğu en az 6 şirketle görüşme içinde olduğu söyleniyor. Bu bağlamda Honda ve Mazda, konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmayacaklarını söylerken Nissan, yöneltilen soruları geçiştirdi. Mitsubishi ise bu söylentilerin asılsız olduğunu açıkladı.

SON DAKİKA