HABERLER

Volkswagen ve Microsoft iş birliği yapacak

12.02.2021 Cuma
VOLKSWAGEN VE MİCROSOFT İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Volkswagen, otonom araçlar konusunda, teknoloji devi Microsoft ile ortaklaşa çalışacak. Microsoft VW Group‘a, kendi kendine sürüş teknolojisi geliştirmelerini hızlandırmak için bulut teknolojisi tedarik edecek.

Bilindiği üzere Microsoft, bağlantılı otomobiller için bulut bilişim üzerinde birkaç yıldır zaten çalışıyor. Ancak teknoloji devi Volkswagen ile bunu otonom sürüşe genişletmeyi istiyor. Ayrıca ortak çalışmadaki fikrin, Volkswagen'in Otomatik Sürüş Platformu (ADP) adını verdiği teknolojisini oluşturmak için otonom sistemlerdeki uzmanlığını, Microsoft'un Azure bulut bilişimiyle birleştirmek olduğu belirtiliyor.

Diğer otomobil üreticileri gibi VW'nin de sürüş paylaşımı, mikro mobilite, kısa süreli kiralama ve daha fazlası için dijital mobilite dünyasında var olmak için büyük planları var.

Bunun gerçekleşmesi için hem bağlantılı araba hem de otonom sürüş teknolojisi geliştirmesi gereken Alman otomobil üreticisi, geçen yıldan beri, arabaları Car.Software birimi aracılığıyla bağlamak adına kendi VW.OS işletim sistemini geliştiriyor.

SON DAKİKA