HABERLER

Nissan'la olan görüşmeler sonlandırıldı

15.02.2021 Pazartesi
NİSSAN'LA OLAN GÖRÜŞMELER SONLANDIRILDI

Elektrikli otomobil projesi için birlikte çalışacağı bir üretici arayan Apple'ın, Japon otomotiv dei Nissan'la da görüşmeleri ilerletemediği ortaya çıktı.

Apple'ın elektrikli otomobil projesi konusunda Hyundai ve Kia ile başarısız işbirliği girişimlerinin ardından yeni bir bilgi sızdırıldı. Financial Times'ın raporuna göre Apple, Nissan iş birliği görüşmeleri ilerleme kaydetmeden sonlandırıldı.

Yayınlana rapora göre Apple'ın, Nissan Motor ile yaptığı görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının en büyük nedenlerinden biri, Japon otomotiv şirketinin otonom araçlar konusunda henüz istenen seviyeye ulaşmamış olması. Dolayısı ile üst yönetim seviyesine ulaşılmadan önce müzakerelerin erken sonlandırıldığı iddia ediliyor. Bir diğer neden olarak da Nissan'ın, kendi tüketici kitlesinin sadakatini olumsuz etkileceğini düşündüğü için, fason üretici statüsüde olmak istememesi.

Donanımhaber'in haberine göre Nissan'ın COO'su Ashwani Gupta, Financial Times'a yaptığı açıklamada, şirketin araç geliştirme ve üretme konusundaki tüm çabalarının, markanın kendi müşterilerinin memnuniyetine dönüşmesi gerektiğini söyledi. Nissan'ın otonom sürüş alanında diğer şirketlerle ortaklığa açık olduğu ve şimdilik bu şirketlerden aldığı otonom sürüş teknolojilerini kendi ürünlerine uyarlama planları olduğu belirtiliyor.

Apple ve Nissan arasında bir işbirliği söylentileri kısa bir süre için Nissan hisselerinde bir yükselişe neden oldu. Ancak Reuters ile yapılan bir röportajda Japon üreticinin temsilcileri Apple ile herhangi bir görüşme yapılmadığını söylediler.

SON DAKİKA