HABERLER

Kia'ya siber saldırı şoku! Hackerlar fidye istedi!

19.02.2021 Cuma
KİA'YA SİBER SALDIRI ŞOKU! HACKERLAR FİDYE İSTEDİ!

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın Amerika şubesi siber saldırıya uğradı. Firmanın web sitesini hackleyen saldırganlar, 20 milyon dolar istedi.

Kötü niyetli kişiler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra sistemi eski haline döndürmeleri için istedikleri fidyeyi Bitcoin olarak talep ediyor. Yaşanılan saldırıyı doğrulayan firma, istenilen fidye ile alakalı henüz bir açıklama yapmadı.

Son dönemde Cupertino'lu teknoloji devi Apple ile adı anılan Kia, DoppelPaymer adlı bir örgüt tarafından hacklendi.

Shiftdelete'ın haberine göre 20 milyon dolar değerinde Bitcoin isteyen saldırganlar, Kia'nın ödemeyi zamanında yapmaması halinde bu değeri 30 milyon dolara çıkaracağına dair bir açıklamada daha bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca Bleeping Computer isimli bir kaynağa göre Kia'nın üç gün içeriside ödeme yapmaması halinde örgütün, ele geçirilen tüm bilgileri kamuoyu ile paylaşacağı ifade ediliyor.

Ek olarak motor1.com'un haberine göre 18 Şubat'ta Kia tarafından "Kia Motors America'nın, Cumartesi gününden beri kapsamlı bir sistem arızası yaşamakta olduğu doğrudur. Fakat UVO uygulamasının düzeltildiğini, kullanılabilir hâle geldiğini açıklayabiliriz. Önümüzdeki 24-48 saat içerisinde de geri kalan sorunların düzeltileceğini söyleyebiliriz. Bu problemden dolayı bu kış günlerinde bazı kullanıcılarımızın araçlarını uzaktan çalıştırma ve ısıtma özelliklerine erişemediklerini biliyoruz ve bu gibi sebeplerden dolayı özür diliyoruz." şeklinde bir açıklama yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan bu açıklamanın gerçekleşen siber saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

SON DAKİKA