TEST MERKEZİ

SÜRÜŞ İZLENİMİ · BMW X2 xDrive20d

17.04.2018 Salı

BMW’nin X modellerinin en yenilerinden biri olan X2, kompakt sınıfta premium bir SUV isteyen ancak dinamik karakterden geri kalmak istemeyen tüketiciler için bu ay satışa çıktı.

Daha azı için daha çok ödemek… Kulağa çok garip gelse de pek çok otomobilsever bunu göze alıyor. Coupe otomobilleri düşünün. Aynı altyapıyı kullanan sedan veya hatchback kardeşlerine göre yaşam alanı veya pratik kullanım özellikleri gibi konularda önemli tavizleri beraberlerinde getirseler de, sahiplerine sundukları tarz ve prestijle bunu çoğu zaman unutturmayı başarıyorlar.

BMW de "daha azı için daha çok ödeten" otomobilleri özellikler SUV sınıfında seviyor. 2008 yılında yollara çıkan ilk X6 ile SUV-Coupe kavramını hayatımıza sokan marka, modelin elde ettiği başarıyla sadece bir alt sınıftaki X4 önünü açmakla kalmadı, ayrıca diğer üreticileri de bu tarza kanalize etti. BMW'nin X4 ve X6 ile elde ettiği başarılar sonrasında sırada artık daha ulaşılabilir bir SUV-Coupe var: X2.

X Ailesi'nin giriş modeli olan X1 ile aynı platformu paylaşan X2, tasarım anlamında kendi yolunda yürüyen bir model. BMW'nin marka imzası olan böbrek formlu ön ızgara, X2'de en farklı yorumlarından biriyle karşımıza çıkarken, kalın C sütununa entegre edilen ve bir dönem BMW'nin coupe modellerini simgeleyen marka logosu da otomobilin tarz sahibi detayları arasında yer alıyor.

Kalın C sütunu, iki egzoz çıkışı ve yatay stoplar genişlik algısını arttırıyor.

2670 mm'lik aks mesafesi X1 ile aynı olan X2'nin 4360 mm'lik uzunluğu ve 1526 mm'lik yüksekliğiyse kardeşinden sırasıyla 79 mm ve 86 mm daha az. Boyutların da etkisiyle bir SUV'dan çok kaslı ve yükseltilmiş bir kompakt hatchback gibi duran X2'nin iç mekanında sunulan yaşam alanı boyutları dikkate alındığında kesinlikle başarılı. Ancak azalan yükseklik baş mesafesinin X1'den daha kısıtlı olmasına neden oluyor.

Kokpit tasarımı X1'den alınırken, kalite seviyesi premium beklentiyi karşılıyor.

SON DAKİKA