TEST MERKEZİ

SÜRÜŞ İZLENİMİ · Honda Civic 1.6 i-DTEC 9AT

08.09.2018 Cumartesi
SÜRÜŞ İZLENİMİ · HONDA CİVİC 1.6 İ-DTEC 9AT

Kompakt sınıfta en geniş motor yelpazesine sahip modellerden biri olan Civic’te artık dizel motorla birlikte otomatik şanzıman da alınabiliyor.

Honda, Civic modelinde seçenekleri genişletmeye devam ediyor. Aileye en son katılan, tüketicilerin merakla beklediği dizel motor ilk etapta manuel şanzımanla satılırken artık otomatik şanzıman seçeneği de sunulmaya başlandı. Dizel motor ile birlikte geleneksel tipte tork konvertörlü otomatik şanzıman Civic'te hem Sedan hem de Hatchback modellerinde alınabilecek.

Daha önce Honda markası altında CRV'de bir versiyonunu gördüğümüz 9AT olarak adlandırılan şanzıman ZF markasının bir üretimi. Yüksek yakıt tasarruf hedefine uygun olduğu belirtilen şanzımanın, düşük titreşim seviyesi, sağlamlığı, hızlı soğuma özelliğinin yanı sıra küçük yapısı ve yüksek torka dayanması sebebiyle tercih edildiği belirtiliyor.

Yeni otomatik şanzımanla birlikte motor-şanzıman ünitesi manuel versiyona göre 23 kg daha ağır. Hızlanmada fabrika verilerine göre de 0,8 saniye daha yavaş bir 0-100 km/s sunuluyor. Ancak 9AT'nin hızlı yapısının manueldeki kullanıcı hatalarını gidermesi test ölçümlerinde aradaki farkın daha az olabileceğini düşündürüyor.

İstenildiğinde direksiyon arkasındaki kulakçıklarla da manuel olarak kullanılabilen 9 ileri vitesli otomatik şanzıman bu tercihte de sürücünün isteklerine hızlı cevap veriyor. Şanzımanın hızlı çalışma karakteri, yakıt ekonomisi ve konfor dengesi kaygısıyla törpülenmemiş. 120 HP'lik dizel motor ile 9AT ikilisi ataklık beklentilerine de cevap veriyor. Yaklaşık 150 km'lik sürüş rotamızda 9AT'nin vites değiştirme zamanı da sorunsuzdu.
Geleneksel tipte bir vites kolu bulunmayan şanzıman vites konsolundaki P, R, N, D/S düğmelerine basılarak kullanılıyor.

Bu konsolda geleneksel tipte mekanik bir el freni değil, elektrikli park düğmesi yer alıyor. Brake Hold, stop/start ve Econ düğmeleri de bu konsolda yer bulmuş.

Genel değerlendirmemizde Civic ailesinin artık rakipleri karşısında daha güçlü durabileceğini söyleyebiliriz. Hem dizel motorun ekonomisi hem de otomatik şanzımanın konfor ve verimliliği arttıran yapısı avantaj sağlıyor.

;
BİZE ULAŞIN