TEST MERKEZİ

SÜRÜŞ İZLENİMİ - Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC

14.09.2018 Cuma
SÜRÜŞ İZLENİMİ - MERCEDES-BENZ X 350 D 4MATIC

Mercedes-Benz’in ilk premium orta boy pikap olarak yollara çıkarttığı X Serisi, seçenekler arasına eklenen 6 silindirli dizel motoruyla bu anlayışa daha uyumlu bir hale geldi.

Pikapların ne kadar önemli bir sınıf haline geldiğinin en büyük ispatlarından biri de artık bu sınıfta Mercedes'in de yer alması gösterilebilir. Alman premium markanın geçtğimiz yaz tanıttığı ilk orta boy pikabı olan X Serisi'nde 163 ve 190 HP'lik iki adet 4 silindirli dizel motor sunuyordu. Hem markanın prestiji hem de modelin birinci dereceden rakibi VW Amarok'un V6 dizel motoru sunması, X Serisi'nde de böylesi bir üniteye karşı beklenti oluşturmuştu. Bu beklenti Mercedes cephesinden karşılık bulunca X 350 d 4MATIC de yollara çıktı.

258 HP gücündeki 3,0 lt'lik V6 motor, 550 Nm maksimum torka da sahip. 4 silindirli versiyonlarla birlikte tanıştığımız kaliteli iç mekan ve iddialı tasarım gibi özellikler X 350 d'de de karşımıza çıkarken esas merak ettiğimiz elbette yeni motorun otomobile kazandırdığı sürüş özellikleri ve karakter.

Titreşimsiz ve yumuşak bir çalışma karakterine sahip olan motorun güçlü sesi keyif veriyor. 1400-3200 d/d aralığında sürekli üretilen maksimum tork, boş ağırlığı yaklaşık 2,3 ton olan kamyonetle kolayca başa çıkıyor. Mercedes'in kendi geliştirdiği 7 ileri vitesli otomatik şanzıman 7G-Tronic motorla uyumlu bir işbirliği yapıyor. Model adındaki 4MATIC tahmin edildiği gibi 4x4 aktarmaya işaret ediyor. Ancak 4 silindirli versiyonlarda ayrılabilir (devre dışı bırakılabilen) bir 4x4 sistemi varken, V6 motorda sürekli 4x4'e yer verilmiş. Normal şartlarda ön ve arka aks arasındaki tork dağılımı 40:60 oranındayken standart olarak mekanik bir arka diferansiyel kilidi de sunuluyor.

Akıllı 4x4 sistemi, çok iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ve direkt direksiyon sayesinde bir kamyonetten beklenmeyecek bir çeviklik ve sürüş dinamizmiyle karşılaştık. Konforu da yabana atmayan modelin özellikle gürültü yalıtımı çok dikkat çekici.

;
BİZE ULAŞIN