Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümüş 2010'da parlayacak

DuPont'un otomotiv endüstrisinde renk tercihlerini belirleyen raporuna göre 2010 yılında gümüş, siyah ve beyazın önüne geçecek ve otomobilde popüler renk olacak. Ancak, Türkiye'de beyaz renk hakimiyetini koruyor

Giriş Tarihi: 22.12.2009 ABONE OL
Son yıllarda Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de beyaz renk otomobiller büyük ilgi görse de, 2010 gümüş yılı olacak. Otomotiv endüstrisinde her yıl renk trendlerini belirleyen Du- Pont'un, 57 yıldır yayınladığı rapora göre gümüş, siyah ve beyazın önüne geçecek. ABD, Avrupa, Rusya, Güney Kore, Çin ve Hindistan dâhil farklı ülke ve bölgelerdeki otomotiv piyasaları hakkında ayrıntılı bilgiler içeren raporda en beğenilen üç renk olan siyah, beyaz ve gümüşün bölgeler genelinde tercih oranını yükselttiği belirlendi.

DEĞİŞİM VAR

Tercihler açısından hala bölgesel farklılıklar olsa da küresel trendler belirlenebiliyor. Renk tercihlerinin, piyasaya sunulan araçların türleri, küçültülmüş araç boyutu, müşteri beğenisi ve hatta ekonomi dâhil olmak üzere yıldan yıla birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebildiği de biliniyor. Buna göre Kuzey Amerika'da beyaz yüzde 17.8 ile en çok tercih edilen renk olurken, bunu yüzde 17 ile siyah, yüzde 16.7 ile gümüş izliyor. Ancak, zaman içinde siyahın popülerliği incelendiğinde, 2005'ten bu yana yüzde 6 yükseldiği, buna karşılık beyaz ve gümüşün popülerliğinin ise geçen beş yılda yaklaşık iki puan düştüğü gözlemleniyor. Avrupa'da ise yüzde 27 ile en çok tercih edilen renk olan siyah, düşmeye devam eden gümüşle karşılaştırıldığında popüler olmaya devam ediyor. Beyaz popülaritesini artıyor ancak piyasanın yüzde 10.2'si ile hala ikinci sırada yer alıyor. Japonya'da ise Beyaz, 2008'de 4 puan düşerek yüzde 28 ile en çok tercih edilen renk oldu. Bunun aksine, Çin'de gümüş yıl içinde dört puan yükselerek yüzde 36 ile en çok tercih edilen renk olmayı sürdürürken, siyah sekiz puan düşerek yüzde 23 ile en popüler ikinci renk oldu. Rusya'da ise gümüş yüzde 23.4 ile ilk sırada yer aldıyor.

Türkler beyaz renkten vazgeçmiyor
Dupont'un yaptığı araştırma, otomobilde renk tercihinde genel bir fikir vermesine rağmen. Bölgeler arasında önemli farklılıklar bulunuyor. En büyük otomobil pazarı ABD'de beyaz rengin hak imiyeti varken, Avrupa'da en çok tercih edilen renk siyah. Japonlar, renk tercihlerini beyazdan yana kullanırken, Çinliler gümüşü tercih ediyor. Yine büyük pazarlar arasında yer alan Rusya'da ise gümüş en çok tercih edilen renk olarak dikkat çekiyor. Türk iye'de ise beyaz renk hala çok popüler.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüş 2010'da parlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA