Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 200 bin yerli oto üretilecek

Tofaş, Fiat Albea'nın yerine, Bursa'da yerli otomobil üretecek. Bursa'da 200 binlik kapasite yaratılacak

Giriş Tarihi: 16.1.2012
Tofaş CEO'su Ali Pandır ise, yerli otomobilin B-C segmentinde yer alacağını söyledi. Pandır, "Fiat'ın hazır teknolojisini, platformunu kullanacağız. Aracın birden fazla versiyonu olabilir. Albea'nın üretiminin bitiyor olması, Fiat için bir şans yaratacak. Albea'nın segmenti çok güçlü. Yerli otomobil markası, Albea'nın yerini alacağı için Fiat'ın diğer modellerinin önünü kesmeyecek, onlarla rekabet etmeyecek. Yani Fiat'ın pazar payını düşürmeyecek aksine yeni bir pazar yaratacağı için satışlarını artıracak" diye konuştu. Yerli araç için Bursa fabrikasının yeterli olacağını ifade eden Ali Pandır, şunları anlattı: "Albea'nın çıkması Tofaş'a 50 bin adetlik bir yer kazandıracak. Tofaş'ın kapasitesi 400 bin adet ancak mevcut alan üzerinde 550 bin adede rahat çıkabiliriz. Örneğin yedek parça deposunu dışarı çıkabiliriz. Kuş Serisi'nin parçaları hâlâ fabrikanın içindeki alanda duruyor. 550 bin adetlik kapasiteyle birlikte, yerli otomobil için 200 bin adetlik üretim hazır hale gelmiş olacak."

Milyar dolarlık yatırıma gerek yok
Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) hazırladığı yerli otomobil markasının sıfırdan bir yatırım planını içerdiğini kaydeden Pandır şunları söyledi: "Fiat işin içinde olduğu için mevcut yatırımlardan faydalanılacak. Fiat teknolojisini, platformunu ortaya koyacak. Bu yüzden 2-3 milyar dolarlık yatırımlar söz konusu değil. Daha az bir yatırımla yerli marka yaratılmış olacak."

Fiyatı 25 bin liradan pahalı olmamalı
Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili anketlerin yapıldığını anımsatan Ali Pandır, "Tüketiciler aracın 20-25 bin lira arasında olmasını istiyor. Bence de otomobil ucuz olmalı ki herkes ulaşabilsin. Müşteri 2-3 yaşında ikinci el bir otomobil yerine yerli markayı tercih edecektir bu sayede. Böylece yaratılacak araç, mevcut markaların pazar payından almayacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 200 bin yerli oto üretilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN