Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denetimden bıkan sedan otoya bindi

Maliye ve trafik polislerinin denetimi hafif ticari araç satışlarını vurdu. Birkaç yıl önce her 100 araçtan 40'ı hafif ticariyken, yılın ilk iki ayında bu oran %26'ya geriledi

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Vergi zammı ve trafikteki denetimlerin sıklaşması tüketicileri, hafif ticari araçlardan soğuttu. Yılın ilk iki ayında hafif ticari araçların toplam pazardan aldığı pay yüzde 26'ya geriledi. Satılan her 100 motorlu taşıttan sadece 26'sı hafif ticari oldu. ÖTV'nin yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarıldığı 2012'de bu oran yüzde 28.5'e kadar gerilemişti. 6 yıl önce ise hafif ticari araçların toplam pazar payı yüzde 40 civarındaydı.

TİCARİ SATIŞLARI DÜŞTÜ

Tüketicilerin ilgisinin azaldığı hafif ticari araçların yerini ise B sedan otomobiller doldurmaya başladı. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, 2012'de ÖTV zammı sonrasında hafif ticari araç talebinde görülen düşüşün, bu yıl daha da derinleştiğini söyledi. Tatoğlu, satışların gerilemesinde ÖTV zammı kadar, ticari araçlara verilen K belgesi ve ticari sürücülerin mesleki yeterliliğini gösteren SRC dokümanı için yapılan denetimlerin sıklaşmasının da etkili olduğunu ifade etti. Tatoğlu, "Şirket üzerine kayıtlı ticari araçlarda K belgesi ve bu araçları kullanan sürücülerin SRC dokümanı alması şart. Aracını ticari amaçla kullanmayan Combi araç sahipleri için belge şartı yok. Ama ticari amaçla kullanmayan tüketicilere de bu belgeler sorulabiliyor. Bu denetimler tüketicileri bunalttı. Ayrıca ticari araçların hız sınırı ve her yıl trafik muayenesi şartı da sıkıntı yaratıyor" dedi. Denetimlerden bunalan tüketicilerin, hafif ticari yerine B sedan otomobillere yöneldiğini ifade eden Tatoğlu, yeni modellerle birlikte pazarın hızla büyüdüğünü anlattı. B segmenti pazarındaki rekabet geçen yıl kasımda Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee modelleriyle kızışmıştı. Son olarak mart ayında Renault Symbol de yenilerek satışa sunuldu. Pazarda bu modellerin dışında Fiat'ın Linea ve Chevrolet'nin Aveo modelleri bulunuyor.

İkizlerin rekabeti at başı
Peugeot-Citroen Grubu'nun ortak platform kullanılarak üretilen ikiz modelleri Peugeot 301 ile Citroen C-Elysee'nin satışları at başı gidiyor. Peugeot, kasımdan bu yana 3 bin 125 adet satılırken, Citroen'in satışları 3 bin 200 adet olarak gerçekleşerek küçük bir fark attı.

Ticari pazarı daralıyor
Yılın ilk iki ayında otomobil satışları yüzde 24.63 artarak, 62 bin 649 adede çıktı. Hafif ticari araç satışları ise aynı dönemde yüzde 2.81 artarak, 21 bin 181 adet olarak gerçekleşti. Şubatta hafif ticari araç satışları yüzde 5.29 azaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denetimden bıkan sedan otoya bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN