>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klasik otomobil konvoyu

40 klasik otomobil, Ankara caddelerinde tur attı.

Giriş Tarihi: 12.5.2013 17:54
İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ve Ankara Klasik Otomobilciler Kulübü'nün (AKOK) düzenlediği etkinlikte, dernek ve kulüp üyeleri 40 klasik otomobille Ankara caddelerinde tur attı.

İKOD ve AKOK üyeleri, ilk olarak Armada Alışveriş ve İş Merkezi'nin önünde buluştu.

Klasik otomobilleriyle hatıra fotoğrafı çektiren dernek ve kulüp üyelerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de katıldı. Tekin'in de aralarında bulunduğu grup, klasik otomobillerle konvoy oluşturarak, CHP Genel Merkezi önüne gitti.

Burada basın açıklaması yapan İKOD Başkanı Serkan Okay, her yıl geleneksel olarak bir konvoyla Türkiye'nin farklı illerinden yola çıkarak Ankara'da Anıtkabir'e gittiklerini söyledi.

Başkent'e 40 araçlık bir konvoyla geldiklerini belirten Okay, klasik otomobilleri tarihi bir değer olarak nitelendirdi.

Bu otomobilleri çok sevdiklerini ancak mevzuat konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Okay, sıkıntının temelinin klasik otomobillerin mevzuatta tanımının bulunmaması olduğunu kaydetti.

Okay, şöyle konuştu:

"Bizler bu araçları muhafaza ederken özellikle restorasyon maliyetlerin çok ağırlaştığı bu günlerde zaten bir takım zorluklar yaşıyoruz. 8 derneği bir araya getirerek oluşturduğumuz Antika Otomobil Federasyonu'nun ışığında ilgili mevzuatlarımızda klasik otomobil tanımının yer bulabilmesini, bazı muafiyetler edinilmesi gerektiğini, özellikle bu araçlar üzerinde düşünüyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz."

-"Mevzuatlarda iyileştirmeler bekliyoruz"-

Okay, kendilerinin bu araçların sahipleri değil, emanetçileri olduklarını vurgulayarak, klasik otomobillerin günümüz koşullarındaki araçlardan çok farklı olduğunu söyledi.

Gelecek nesillere bu araçları ulaştırma konusunda hükümetten destek beklediklerini aktaran Okay, "Bu yönde federasyonumuzun hazırladığı antika otomobil envanter çalışması çok yakın bir tarihte tamamlanacak ve ilgili noktalara ulaştırılacak. Umut ederiz ki en kısa sürede bu araçları gelecekte daha rahat yaşatabilmek için taşıyabilmemiz için en kısa zamanda ilgili mevzuatlarda iyileştirmeler yapılabilir diye düşünüyoruz" diye konuştu.

-"Konuyu Meclise taşıyacağız"-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de Okay'ın talepleri üzerine bunların çok mütevazi istekler olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili talepleri değerlendireceklerini belirten Tekin, en kısa süre içerinde konuyu Meclis'e taşıyacaklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından dernek ve kulüp üyeleri, konvoy oluşturarak Anıtkabir'i ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik otomobil konvoyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN