Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ihracatı 5x5

Giriş Tarihi: 20.5.2013

ABD'ye yapılan otomotiv ihracatı son 3 yıldır hızla büyüyor. Toplam ihracattaki payı yüzde 5'e çıkan ABD, Türkiye'nin en büyük 5'inci pazarı oldu. Ford Otosan'dan sonra Tofaş da ABD'ye araç ihraç etmeye başlayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği ABD, son üç yılda otomotiv sektörünün ana pazarlarından biri haline geldi. Ford Otosan'ın 2009'da Transit Connect ihracatına başlamasıyla ivme kazanan otomotiv ihracatı, nisanda yüzde 34, yılın ilk dört ayında ise yüzde 19 arttı. İhracattaki artış oranı birçok ülkeyi sollarken, dört aylık ihracat 341 milyon dolara yükseldi. Böylece toplam otomotiv ihracatında ABD'nin payı yüzde 5'e çıktı. Avrupa'daki krizden olumsuz etkilenen otomotiv sektörüne olumlu katkı yapan ABD, Türkiye'nin 5'inci pazarı oldu.

İHRACAT KATLANACAK
Ford Otosan'dan sonra ihracata hazırlanan Tofaş, Doblo'yu Ram markasıyla üretip 2014'te ihraç edecek. Tofaş, ABD'ye yılda yaklaşık 20 bin adet araç ihraç edip, 3 milyar dolar gelir elde edecek. ABD'ye ihracatın yolunu açan Ford Otosan da, 2014'te yeni fabrikasında üretimine başlayacayacağı mini hafif ticari aracı Courier'yi ihraç etmek için harekete geçti. Ford Otosan ile Tofaş'ın yanı sıra otomotiv yan sanayinin de katkısıyla Türkiye'nin ABD ihracatı katlanacak.

İHRACAT 1 MİLYAR DOLARI YAKALADI
2009'da 567 milyon dolar olan ihracat, 2010'da 548 milyon dolar, 2011'de ise 727 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat 2012'de ise 852 milyon dolara ulaştı.

YANKEE'LER TÜRK MALI OTOYU SEVDİ
ABD'de satılan Transit Connect sayısı, Avrupa ve Türkiye'yi solladı. Yıllık satış yaklaşık 50 bin adedi buldu. Bugüne kadar ABD'ye ihraç edilen araç sayısı 150 bin adedi geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ihracatı 5x5
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN