Hyundai'den 1 milyonuncu araç

Hyundai'nin 2008 yılı Kasım ayında üretime başlayan Çek Cumhuriyeti Fabrikası, geçtiğimiz günlerde 1 milyonuncu aracını bantlardan indirdi. İlk nesil i30'un üretimiyle faaliyete geçen fabrikanın bantlardan inen 1 milyonuncu otomobili ise i30'un ikinci nesli oldu.

Giriş Tarihi: 7.7.2013 10:58
Hyundai açıklamasına göre, toplam 1,2 milyar Avro'luk yatırımla Nosovice'de kurulan fabrikada 2008'in sonuna kadar tek vardiyada 15 bin 500 adetlik üretim gerçekleştirildi. 2012'de 300 bin adet aracı bantlarından indiren fabrikanın yıllık cirosu 3,2 milyar Avro'yu buldu. 3 bin 500 kişinin çalıştığı fabrikanın yarattığı istihdam, yan sanayi üreticileriyle birlikte 10 bin kişinin üstüne çıkıyor.

Hyundai Motor Avrupa'nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Allan Rushforth, Hyundai'ın 2008'den bu yana Çek Cumhuriyeti Fabrikası sayesinde Avrupalı tüketici için üretim yapan gerçek bir Avrupalı marka olduğunu belirtti. Bantlarından her 1 dakikada 1 otomobil çıkan fabrikanın Avrupa'da Hyundai'ın en çok satılan iki aracı olan ix35 ve i30 modellerini ve "Çok Amaçlı Araç" (MPV) sınıfındaki ix20'mizi ürettiğini kaydeden Rushforth, Avrupa'daki üretim sayesinde 2012'de rekor kırarak yüzde 3,5 pazar payına ulaşıldığını ve bu artışı ilerleyen yıllarda da devam ettirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Fabrikanın üretiminin sürekli artması, Çek Cumhuriyeti'nin ülke olarak kişi başı üretilen araç adetlerinde de dünyada ikinci sıraya yerleşmesini
sağladı.

Ülkede her yıl verilen "Yılın En Kaliteli Üretim Ödülü"nü almayı başaran tek otomotiv fabrikası olma ünvanına sahip olan fabrika sahası içinde
bulunan üç yan sanayi üreticisi sayesinde günde en az 200 kamyonun trafiğe çıkması engellenmiş oluyor. Diğer 15 yan sanayi fabrikası da Çek Cumhuriyeti sınırları içinde bulunuyor ve Yeni i30'un üretiminde kullanılan parçaların yüzde 62'si bu fabrikalardan tedarik ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hyundai'den 1 milyonuncu araç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN